Zaskakujące wyniki badań nad pioglitazone

admin
12 marca 2018
brak komentarzy

Lekarstwo TZD o nazwie pioglitazone okazało się być drugim znanym nam lekiem na cukrzycę, który zmniejsza ryzyko chorób serca, i pierwszym, który zmniejsza ryzyko udaru. Kto najbardziej na tym skorzysta?

Dr Walter  Kernan z Yale School of Medicine zaprezentował niedawno wyniki swoich zakrojonych na dużą skalę badań, w których skupił się na ocenie leku znanego jako pioglitazone. Przez pięć lat badał grupę prawie czterech tysięcy osób, by sprawdzić, jak ten środek wpływa na osoby z insulinoopornością. Wszyscy badani mieli za sobą także udar lub przemijający atak niedokrwienny. Co się okazało? Pioglitazone obniżyło ryzyko wystąpienia śmiertelnych i niezagrażających życiu ataków serca oraz udarów o całe 24 procent! Ponadto, u osób, które przyjmowały lekarstwo, ryzyko wystąpienia cukrzycy było o 52 procent mniejsze niż u tych badanych, którym podawano placebo. Współautor badania, dr Silvio Inzucchi, podkreśla, że lekarstwa z grupy TZD są bez wątpienia najskuteczniejszym środkiem zapobiegającym cukrzycy.

To naprawdę dobra wiadomość

Dlaczego? Otóż piogliatazone to drugie w historii lekarstwo na cukrzycę, które zmniejsza ryzyko chorób serca, i pierwsze, które zmniejsza ryzyko udaru. W zeszłym roku opublikowano badania dotyczące środka o nazwie Jardiance (zawierającego empaglilfozynę), który obwołano pierwszym współczesnym lekiem na cukrzycę o działaniu obniżającym ryzyko chorób serca u osób z grupy wysokiego ryzyka. Jednak przewaga pioglitazone polega na tym, że jest to lek generyczny, który został dopuszczony do użytku już w roku 1999. Jest więc dość niedrogi i łatwo dostępny.

Stan przedcukrzycowy i choroby serca

Choć leki z grupy TZD straciły nieco na popularności ze względu na efekty uboczne (niektórzy podejrzewali nawet, że mogą one wywoływać raka pęcherza), wyniki najnowszych badań udowadniają, że pioglitazone, jeśli stosowane jest we właściwy sposób i u właściwych pacjentów, może skutecznie zapobiegać wystąpieniu cukrzycy typu 2, a także innych poważnych chorób. Największy pożytek mogą więc z niego mieć pacjenci ze stanem przedcukrzycowym, którzy przeszli udar lub dodatkowo cierpią na choroby serca. Warto jednak dodać, że wyniki badań dotyczą na razie tylko pioglitazone – nie można na ich podstawie wnioskować na temat wszystkich środków z gatunku TZD.

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *