Zaburzona gospodarka hormonalna a cukrzyca

admin
8 kwietnia 2019
brak komentarzy

Endokrynologiczne przyczyny cukrzycy posiadają nie posiadają ugruntowanej pozycji w szerokiej dyskusji o genezie choroby, jak choćby czynniki dietetyczne; powodem takiego stanu rzeczy jest z pewnością mniejszy poziom rozumienia ściśle biologicznych mechanizmów, które przyczyniają się do rozwoju patologicznych procesów w naszym organiźmie.

Nieodłącznym elementem w generalnym zarysie destrukcyjnego mechanizmu tej choroby jest insulina – hormon produkowany przez trzustkę, który odgrywa kluczową rolę w prawidłowym metaboliźmie glukozy. O koronnym miejscu insuliny w naukowej i publicznej dyspucie o cukrzycy niech świadczy fakt, iż to właśnie ona jest niezbędna do prawidłowego transportowania glukozy do właściwych tkanek rozproszonych po całym ciele człowieka. Jednakże inne hormony również stanowią o ryzyku zachorowania na tą poważną chorobą.

Hormony – pośrednie generatory choroby

Zespół Cushinga należy uznać za najważniejszą z chorób endokrynologicznych stojących za pojawieniem się cukrzycy w ludzkim organizmie; jest on związany z nadmiernym wydzielaniem kortyzolu, a więc hormonu steroidowego, zwanego potocznie hormonem stresu. Powodem wystąpienia zespołu Cushinga jest najczęściej nadmierne wydzielanie ACTH (hormon adrenokortykotropowy) odpowiedzialnego za regulację stężenia kortyzolu. Ta deregulacja sprawia, iż drastycznie wzrasta oporność tkanek na insulinę i rośnie stężenie glukozy.
Hormony wzrostu (somatotropina, GH) wydzielane w nadmiernej ilości przez przysadkę mózgową mogą przyczynić się do akromegalii – choroby związanej z przerostem tkanek miękkich i rozrostem kości, a także narządów wewnętrznych. Hormon wzrostu może zadziałać jako antagonista insuliny poprzez doprowadzenia do zaburzenia wychwytu glukozy przez tkanki, a w ostateczności – nietolerancji glukozy lub cukrzycy.
Natomiast dość rzadko spotykanym, lecz na pewno wartym odnotowania schorzeniem jest guz chromochłonny. Zwiększone parametry wydzielania adrenaliny i noradrenaliny prowadzą do zaburzeń metabolizmu glukozy. Hormony blokują produkcję insuliny i zwiększają wątrobowe wytwarzanie glukozy, co prowadzi do utajonej lub jawnej cukrzycy.

Cukrzyca jako następstwo chorób na tle hormonalnym

Powyżej wymienione choroby katalizują cukrzycę typu 3 (cukrzyca wtórna), której nie da się zapobiec, jako że najczęściej występuje na tle genetycznym. Tutaj również, tak jak w przypadku chorób innego typu, rzeczą nadrzędną jest czas. Im szybciej schorzenie zostanie wykryte, tym jest większa szansa na jego skuteczne leczenie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *