Wyciskasz na siłowni – chronisz się przed chorobami serca i cukrzycą!

admin
10 lutego 2013
2 komentarze

Ćwiczenie na siłowni to nie tylko praca nad mięśniami. Zdaniem naukowców osoby, które podnoszą ciężary, są także mniej narażone na choroby serca i cukrzycę.

 Zespół badaczy z Uniwersytetu Północnej Florydy przebadał ponad 5 tys. osób, które zapytano, czy podnoszą ciężary. Porównano następnie ich próbki krwi, aby dowiedzieć się, czy istnieje związek między uprawianiem tego sportu a zachorowalnością na zespół metaboliczny. Zespół ten to grupa czynników ryzyka, które mogą powodować choroby serca oraz cukrzycę; wśród tych czynników wymienia się m.in. otyłość brzuszną, wysoki poziom cholesterolu, a także wysoki poziom cukru we krwi. Osoby, u których występują minimum trzy z pięciu czynników cierpią na zespół metaboliczny. Wyniki badań są następujące: u osób podnoszących ciężary, ryzyko zachorowania na zespół metaboliczny było o 37% mniejsze.

silownia kobiety

Nie tylko te badania wskazują na zbawienny wpływ ćwiczeń na zapobieganie i leczenie zespołu metabolicznego – został on udowodniony w wielu innych niedawno przeprowadzonych eksperymentach. Podnoszenie ciężarów pozwala zapobiegać chorobie, ponieważ zwiększa siłę i masę mięśni. Autorzy badania twierdzą, że trenerzy powinni zachęcać osoby dorosłe do podnoszenia ciężarów, gdyż jest to zdrowe dla naszego metabolizmu. Szczególnie kobiety czy osoby starsze, które rzadko uprawiają ten sport, powinny wiedzieć o jego pozytywnych efektach i być do niego namawiane.

Podobne Posty
Komentarze

2 odpowiedzi na “Wyciskasz na siłowni – chronisz się przed chorobami serca i cukrzycą!”

  1. cukrus pisze:

    Ćwiczę, więc dobrze wiedzieć 🙂

  2. Marcin Medyk pisze:

    Jedyny minus dla serca w ćwiczeniu na siłowni jest taki, że podnosi ciśnienie krwi w przeciwieństwie do ćwiczeń aerobowych jak bieganie, pływanie itp. które je obniżają

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *