Wspieranie swojego partnera

admin
30 października 2012
brak komentarzy

Cukrzyca może również wpływać na twojego partnera.

Cukrzyca może być dużym ciężarem dla chorych, ale bez wątpienia ma ona także znaczący wpływ na partnerów cukrzyków. Przyjrzyjmy się niektórym zagadnieniom z perspektywy partnera osoby z cukrzycą.

 

Co zrobić, aby pomóc partnerowi

 Poniższe działania mogą być pomocne:

  • Interesuj się cukrzycą partnera – ale pozwól mu podejmować decyzje
  • Proponuj – ale nie narzucaj
  • Zostaw swojemu partnerowi czas na zajmowanie się cukrzycą
  • Bądź przygotowany na wahania nastrojów
  • Rozmawiaj o wszystkich problemach związanych z życiem seksualnym
  • Mów o swoich uczuciach

 

Interesuj się cukrzycą partnera

Twój partner z pewnością doceni twoje zainteresowanie chorobą. Pocieszająca jest świadomość, że żyjąc z cukrzycą nie przechodzisz przez to sam. Bądź świadomy tego jak twój partner postrzega swoją cukrzycę. Nie chciałbyś przecież zasypywać go pytaniami na temat choroby. Równie ważne jest to, żeby twój partner czuł, że to on podejmuje decyzje mające związek ze swoją chorobą.

Proponuj rozwiązania pomocne do radzenia sobie z cukrzycą

Otrzymywanie różnego spojrzenia na sytuację może pomóc nam w podejmowaniu decyzji. Tylko upewnij się, że nie jesteś zbyt natarczywy lub autorytatywny. Poświęć trochę czasu na rozmowę ze swoim partnerem, żeby zobaczyć co najlepiej działa w jego przypadku.

 

Zostaw swojemu partnerowi czas na zajmowanie się cukrzycą

Zostawienie swojemu partnerowi czasu na zajmowanie się cukrzycą może oznaczać wiele rzeczy, począwszy od upewnienia się, że ma on czas na wykonywanie testów i zastrzyków a nawet to, że znajduje czas na wykonywanie odpowiednich ćwiczeń w ciągu tygodnia. Przeglądanie wyników testów jest kolejną ważną częścią zajmowania się cukrzycą, na którą twój partner będzie musiał mieć czas.

 

Wahania nastrojów

Wysoki i niski poziom cukru może czasami prowadzić do drażliwości, zdezorientowania, głupiego zachowania, a czasami złości. Można sobie pozwolić na większy dystans w stosunku do nastrojów swojego partnera. Jeżeli jednak wahania nastrojów stają się gwałtowne lub często trudne do opanowania, twojemu partnerowi może pomóc rozmowa z terapeutą.

 

Rozmawianie o problemach seksualnych

Jeżeli cukrzyca wpływa na możliwość cieszenia się życiem seksualnym twojego partnera, może być mu trudno stawić czoło temu problemowi. Jeżeli zauważyłeś, że twój partner nie chcę uprawiać seksu tak często jak wcześniej, może być to związane z jego cukrzycą. Istnieją terapie dysfunkcji seksualnych mężczyzn i kobiet. Są również alternatywne sposoby, dzięki którym możemy cieszyć się intymnością poza konwencjonalnym stosunkiem seksualnym.

 

Mówienie o swoich uczuciach

Cukrzyca bez wątpienia wpływa na cukrzyków, ale może także mieć duży wpływ na ciebie. Zjawiskiem powszechnym jest uczucie niepokoju dotyczącego zdrowia i samopoczucia twojego partnera. Możesz również przechodzić przez różne trudności związane z jego diagnozą i lękami o zdrowie. Jest jeszcze wiele innych czynników, które możesz dzielić ze swoim partnerem – cukrzykiem, włączając w to zmiany diety, codzienne czynności i bycie nieustannym wsparciem. Warto jest czasami dzielić się swoimi uczuciami z partnerem tak, by mógł zobaczyć twoje zaangażowanie w jego chorobę. Czasami cukrzycy nie zdają sobie sprawy jak bardzo ich choroba wpływa na innych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *