Wpływ cukrzycy na łysienie

admin
8 kwietnia 2019
brak komentarzy

Ogólnoustrojowy charakter cukrzycy sprawia, iż choroba jest w stanie wywrzeć negatywny wpływ dosłownie na każdy element ludzkiego organizmu. Nie tylko powoduje bardo groźne dla zdrowia powikłania, ale również destabilizuje kwestie mocno powiązane z samooceną i estetyką. Jedną z nich jest właśnie problem wypadania włosów.

Wypadanie włosów jest bardzo poważnym skutkiem ubocznym cukrzycy, występującym zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dla obu płci jest to również ogromny, z trudnością akceptowalny problem wpływający na komfort psychofizyczny. Bowiem w tym przypadku można zaobserwować w dobitny sposób, jak bardzo fizyczny aspekt choroby przekłada się na jego stan psychiczny pacjenta.

Relacja pomiędzy łysieniem a cukrzycą

Powodem wypadania włosów u pacjenta zmagającego się z cukrzycą jest przewlekła hiperglikemia. Terminem tym określamy podwyższony poziom cukru we krwi, który utrzymuje się przez długi czasu. Prowadzi on między innymi do niewydolności nerek, serca i naczyń krwionośnych i, co stanowi przedmiot tego artykułu, wypadania włosów.
Analiza tego stanu jest następująca: cukrzyca jako choroba atakująca wszystkie elementy organizmu może doprowadzić do obniżenia poziomu odżywienia mieszków włosowych i macierzy włosa, czego naturalnymi konsekwencjami są zahamowanie procesu wzrostu włosa i nadmierne wypadanie włosów. Warto zaznaczyć, że pośrednimi sprawcami takiego stanu rzeczy różnorakie infekcje oraz utrata wagi, które powoduje cukrzyca.

Charakterystyka łysienia u pacjenta diabetologicznego

Najczęstszym typem łysienia spotykanym u cukrzyka jest łysienie telogenowe (telogen effluvium) będące rozlanym przerzedzeniem włosów. Ten typ schorzenia jest ściśle związany z zaburzeniem proporcji ilości włosów w fazie wzrostu i w fazie spoczynku. Łysienie telogenowe określa się formą łysienia niebliznowaciejącego. Nie jest to zmiana nieodwracalna, gdyż włosy odrastają już po 6 miesiącach od ustania przyczyny1
Nieco rzadziej występującym schorzeniem towarzyszącym cukrzycy jest łysienie plackowate. Wypadanie włosów spowodowane jest atakiem układu immunologicznego na mieszki włosów.

Powstrzymać wypadanie włosów

Aby nie dopuścić do procesu wypadania włosów, należy przestrzegać zaleceń o szybkim stosowaniu kuracji oraz dostosowaniu jej do naszego organizmu. Podstawę kuracji stanowi regulacja poziomu cukru we krwi, co jest równoznaczne odpowiednio dobranej kuracji farmakologicznej, diecie oraz zajęciom sportowym.

Bibliografia

  1. Siamak Moghadam-Kia, Andrew, Franks. Choroby autoimmunologuczne a utrata włosów
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *