Wpływ cukrzycy i otyłości matki na serce płodu

admin
28 grudnia 2015
brak komentarzy

Najnowsze badania wykazały, że otyłość lub cukrzyca u kobiety w ciąży może mieć wpływ na serce płodu. Nie wiadomo jeszcze jednak dokładnie, jak duże jest zagrożenie.

Zbadano grupę kobiet w ciąży, z których 82 zmagały się z cukrzycą, 26 było otyłych, a 70 zupełnie zdrowych. Mięsień sercowy płodu w przypadku kobiet otyłych i chorych na cukrzycę wykazywał zmiany, których nie zaobserwowano u płodów zdrowych kobiet. Jednak jak na razie wyniki badań nie zostały opublikowane w czasopismach naukowych, są więc określane jako wstępne.

Otyłość i cukrzyca to najgroźniejsze z chorób

Autorka badania – pediatra z Nowego Jorku, Dr Aparna Kulkarni – stwierdziła, że otyłość i cukrzyca należą obecnie do najpopularniejszych i najgroźniejszych chorób. Postanowiła więc zbadać, jak stan zdrowia matki wpływa na serce płodu, ponieważ pracując jako lekarz codziennie stykała się z wieloma kobietami cierpiącymi na jedną z tych chorób lub na obie naraz. Podkreśla jednak, że wyniki nie są jeszcze kompletne, zatem nie ma na razie odpowiedzi na wszystkie pytania. Przede wszystkim nie wiadomo jeszcze, jak cukrzyca lub otyłość matki wpływają na stan zdrowia dziecka już po jego urodzeniu.

Kulkarni zaznacza, że dalsze badania pozwolą ustalić, czy i jak można zapobiec tym zmianom w mięśniu sercowym, oraz przyniosą odpowiedź na pytanie, czy zmiany te utrzymują się, czy też cofają. Lekarka zamierza zbadać dzieci, które skończyły rok i w ten sposób sprawdzić, czy mięsień sercowy jest u nich w pełni sprawny.

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *