Technologia w służbie przeciwdziałaniu cukrzycy

admin
8 kwietnia 2019
brak komentarzy

Sytuacja diabetyka ewoluowała na przestrzeni ostatnich dekad i wcale nie dobiegła końca. Kiedyś życie z cukrzycą oznaczało gehennę związaną z kontrolą poziomu cukru we krwi i ciągły strach przed powikłaniami. Gwałtowny rozwój techniki przełożył się na spektakularną poprawę jakości życia z cukrzycą.

W odczuciu wielu osób cierpiących na cukrzycę, prawdziwym punktem zwrotnym w ich życiu było pojawienie się na rynku glukometrów. Obecnie stanowią one najpopularniejszy sprzęt do kontroli glikemii u osób chorych na cukrzycę, bowiem spełniają one dwa podstawowe warunki – ergonomiczność i łatwość użycia. Kamień milowy w postaci pojawienia się glukometru w naturalny sposób wyzwala pytania o sposoby leczenia i samokontroli diabetologicznej przed nastaniem urządzenia oraz procesy oparte na nowych technologiach w służbie przeciwdziałaniu cukrzycy.

Cukrzyca – od choroby śmiertelnej do przewlekłej

Najdawniejsze relacje o cukrzycy typu 1 sięgają czasów starożytnych i opisują znajomość tajników choroby przez niejakiego Imhotepa, nadwornego lekarza faraona Zossera. Również w starożytności po raz pierwszy terminu diabetes; jego autorstwo przypisuje się Areteuszowi z Kapadocji.
Jednakże najbardziej przełomowe odkrycia, które nie tylko świadczą o pionierstwie naukowców, ale także znacząco przyczyniają się do zwiększenia strefy komfortu pacjenta, miały miejsce w mniej odległej przeszłości. To w XIX wieku rozwinęła się amerykańska i europejska myśl chemiczna, co najpierw doprowadziło do wynalezienia insuliny, a następnie – jej produkcji na masową skalę. Pierwszy glukometr wynaleziono dopiero 1970 roku i był to rzeczywiście ogromny progres w dziedzinie diabetologii, jako że poczucia panowania nad chorobą wzrosło wtedy radykalnie. Samokontrola w czasach przed wynalezieniem glukometru była oczywiście możliwa, lecz o wiele mniej precyzyjna. Po wynalezieniu glukometru nadszedł czas na pierwsze użycie pompy insulinowej, czyli urządzenia do ciągłego podawania insuliny.

Czasy współczesne i nowinki techniczne

Standardem naszych czasów jest możność całkowitej samokontroli w domowych warunkach. Pacjent dysponuje m.in. urządzeniem CGM (ang. continuous glucose monitoring), które bez przerwy mierzy poziom glikemii, a sam odczyt odbywa się w czasie rzeczywistym. Natomiast system flash glucose monitoring oferuje pomiar glikemii poprzez jej skanowanie. Podstawą obydwu systemów jest sensor, który jest umieszczany w tkance podskórnej. Bardzo ważną kwestię stanowią również ogólnodostępne sprzęty posiadające funkcjonalności dedykowane diabetykom – doskonałym przykładem są wagi kuchenne obliczające wymienniki węglowodanowe w gotowych posiłkach. Nieocenioną rolę w ujarzmieniu cukrzycy odgrywają stale udoskonalane aplikacje mobilne. Pomagają one w samokontroli, zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej oraz nawiązywaniu interakcji pomiędzy ludźmi zmagającymi się z podobnymi doświadczeniami.

Co nas jeszcze czeka?

Rozwój techniki i medycyny idą w parze, więc naturalnym konsekwencją ekspansji nauki będzie niwelowanie dyskomfortu pacjenta zmagającego się z cukrzycą. Regularnie na rynku diabetologicznym pojawiają się nowe rozwiązania służące poprawie jakości życia pacjenta z cukrzycą, a każde z nich charakteryzuje się lepszą parametryzacja. Medycyna zmierza zatem do realizacji swojego nadrzędnego celu – oswojeniu choroby, aby móc jak najpełniej cieszyć się życiem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *