Świat według cukrzyka – małe zwycięstwa, ogromna satysfakcja.

admin
1 sierpnia 2019
brak komentarzy

Strach jest dominującym uczuciem przy zdiagnozowaniu choroby cukrzycowej. Chorzy obawiają się, iż schorzenie całkowicie zmieni ich dotychczasowy tryb życia, co wiąże się z zachwianiem wiary w lepsze jutro. Na szczęście cukrzycę można okiełznać i czerpać radość z każdego dnia.

Nie należy traktować cukrzycy jako wyroku, bowiem nie przekreśla ona ani planów na przyszłość ani podejmowania codziennych wyzwań. Poniżej opisane historie dowodzą, iż duża dawka silnej woli, optymizm, niesłabnąca wiara w sukces i wsparcie osób bliskich są gwarantem komfortowego życia z cukrzycą.

Nie zrywaj z tym, co lubisz!

Sport, kulinaria czy podróżowanie. Te elementy stanowią najczęściej spotykane hobby, także u ludzi chorych na cukrzycę. W momencie diagnozy świadomość diabetyków jest na tyle mała, iż automatycznie asocjują cukrzycę z całkowitym wykluczeniem lub przynajmniej sporym ograniczeniem swoich pasji i zamiłowań. Prawdziwe historie ludzi przeczą tym przypuszczeniom. Co więcej, budzą one nadzieję na funkcjonowanie bez nadmiernych wyrzeczeń w postaci rezygnacji z przyjemności.
Ludzie aktywni nie muszą rezygnować z treningów sportowych. Jak relacjonuje nam Bartek, wystarczy jedynie zmodyfikować swój plan treningowy oraz stosować wzmożoną samokontrolę, co oznacza m.in. unikanie cięższego wysiłku w okresie szczytu działania insuliny lub kontrolować poziom cukru we krwi na każdym etapie wysiłku.
Nie musimy również rezygnować z kulinarnych fantazji; możemy nadal rozwijać swoje zamiłowanie do obmyślania receptur na miarę szefa kuchni pod warunkiem, iż pamiętamy o kilku modyfikacjach – unikanie smażonych potraw, fast foodów, dużej ilości soli, ziemniaków i jajek.
Nie trzeba nikogo przekonywać, że podróże kształcą, inspirują i stanowią otwierają nasz umysł a nowe doznania. Wielu ludzi wprost nie wyobraża sobie życia bez ciągłego przemieszczania się i dynamizmu. Agata z Siedlec, diabetyk od ośmiu lat, odnajduje w podróżowaniu sens życia. W momencie zaznajomienia się z diagnozą, kobieta straciła wiarę w możliwości dalszej eksploracji świata; na szczęście, okazało się, że choroba nie stanowi bariery w dalszym zwiedzaniu globu. Recepta jest prosta – diabetyk w podróży nie powinien zapominać o kilku wytycznych. Niezbędnik cukrzyka powinien obowiązkowo składać się z urządzeń do sprawdzania poziomu cukru we krwi, oraz zawczasu powinniśmy zrobić ściągę zamienników leków, których używamy na co dzień.

Cukrzyca – źródło inspiracji?

Monika z Katowic, która o chorobie dowiedziała się przed dwunastoma latami, przekuła swój lęk na misję poszerzania świadomości choroby w społeczeństwie. Zaczęła pisać bloga o problemach diabetyków i zaangażowała się rozwój społeczności osób dotkniętych chorobą cukrzycową. Jej praca zaowocowała zaproszeniami na wykłady, spotkania edukacyjne oraz nawiązaniem współpracy z International Diabetes Foundation i World Health Organization. Monika nie zamierza na tym poprzestać – ma w planach dalsze projekty oraz poszerzenie współpracy z diabetykami z całego świata.

Psychika to podstawa

Dobre nastawienie psychiczne i przede wszystkim optymizm niebywale pomagają w walce z chorobą oraz są fundamentem przeciwdziałania powikłaniom cukrzycowym. Wiara w dobre jutro motywuje do samokontroli. Konsultacje z lekarzem i szczere rozmowy z bliskimi nam osobami działają zbawiennie – rozpraszają poczucie zagubienia i osamotnienia w walce z cukrzycą. Optymizm nie pozwala również na załamanie, gdy chwilowo przegrywamy z jakimś wyzwaniem codziennego życia. Największą wartość ma bowiem sama chęć do toczenia codziennych potyczek z samym sobą, jako że stwarzają one niepowtarzalną okazję do poznania własnych słabości i atutów.

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *