Stres może wywołać atak serca, depresję i cukrzycę

admin
25 lutego 2013
brak komentarzy

Chyba każdy zna te symptomy: pulsujący ból głowy, bole brzucha, suchość w ustach… Wszyscy nienawidzimy stresu i chętnie wyeliminowalibyśmy go ze swojego życia, lecz mimo to często nie zwracamy na niego większej uwagi i nie przejmujemy się nim. Warto jednak w tym przypadku zwrócić na to uwagę, bo nasze zdrowie może być zagrożone.

Stres niszczy!

W czerwcu w magazynie PLoS One ukazały się wyniki badań prowadzonych przez 10 lat na 22,086 kobiet. Badania te udowodniły, że stres może powodować zwiększone ryzyko ataku serca, ponieważ okazało się, że kobiety pracujące w stresujących zawodach były o 67% bardziej narażone na atak serca niż kobiety, które pracują w mniej nerwowej atmosferze. Skąd ten przerażający wynik? Stres sprawia, że nieustannie działamy w trybie „uciekaj albo walcz”, który jest zgubny w skutkach dla wielu organów naszego organizmu, w tym dla serca.

Związek z cukrzycą

Badania powiązały stres także z cukrzycą typu 2, zmniejszoną odpornością, depresją i problemami gastrycznymi. Co gorsza, okazuje się także, że sposób radzenia sobie ze stresem także może być szkodliwy dla zdrowia. American Psychological Association przeprowadziło ostatnio ankietę wśród ponad 1,200 osób dorosłych, wykazując, że 44% respondentów nie mogło spać z powodu stresu, a 39% badanych przyznawało się do przejadania się lub spożywania „śmieciowego” jedzenia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *