Siedzący tryb życia grozi cukrzycą

admin
5 kwietnia 2017
brak komentarzy

Każda godzina spędzona w pozycji siedzącej podnosi ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Holenderskie czasopismo Diabetologia publikuje badania, z których wynika, że wpływ siedzącego trybu życia na cukrzycę może być katastrofalny.

Wielu badaczy udowodniało już, że siedzenie źle wpływa na metabolizm, jednak nie poświęcano wiele uwagi związkowi siedzenia i cukrzycy. Naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht postanowili więc zbadać grupę ponad 2000 osób i sprawdzić, czy występuje tu jakaś zależność.

Grupa kontrolna składająca się w 52% z mężczyzn, w której średnia wieku wynosiła 60 lat, została poddana standardowemu testowi na glukozę, by sprawdzić, czy mają cukrzycę. Następnie zbadano także ich obwód w pasie, poziomu cholesterolu, ciśnienie krwi i zapytano, jakie przyjmują lekarstwa oraz czy palą papierosy lub piją alkohol. Wreszcie założono im przyspieszeniomierz, który nosili na udzie przez osiem dni. Urządzenie to pozwoliło na monitorowanie pozycji, w jakiej znajdowali się badani – czy chodzili, siedzieli, leżeli, czy stali.

Ryzyko rośnie z każdą godziną

Wyniki przedstawiały się następująco: cukrzycy siedzieli w ciągu dnia najwięcej, bo aż do 26 minut więcej niż pozostali badani. Ponadto badacze odkryli, że ryzyko zachorowania na cukrzycę podnosiło się o 22% dla każdej godziny spędzonej w pozycji siedzącej!

Z badań można wnioskować, że być może same ćwiczenia nie są optymalnym sposobem na leczenie i zapobieganie cukrzycy. Ważniejsze jest, aby pacjenci zmienili styl życia i postarali się zredukować czas spędzany w pozycji siedzącej. To bardzo istotne, szczególnie, że udowodniono już także związki siedzenia z prawdopodobieństwem zachorowania chociażby na choroby serca.

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *