Seks i cukrzyca

admin
8 kwietnia 2019
brak komentarzy

Mimo iż cukrzyca w znaczącym stopniu wpływa na życie seksualne diabetyka, zdiagnozowanie choroby wcale nie musi oznaczać radykalnych zmian w jakości pożycia seksualnego. Poniższe porady mają za zadanie uświadomić nam, że cukrzyca nie musi stanowić bariery pomiędzy kochankami.

Cukrzyca rzutuje na seksualność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Statystyki dowodzą też na większe rozpowszechnienie problemów seksualnych u osób obciążonych cukrzycą, aniżeli u ludzi zdrowych. Zbigniew Lew-Starowicz, słynny polski seksuolog, stwierdził nawet, że zaburzenia seksualne dotykają 57-80% mężczyzn i 50-65% kobiet chorych na cukrzycę1. Potwierdza to tylko tezę, iż cukrzyca jest chorobą ogólnoustrojową zaburzającą funkcjonowanie całego organizmu.

Zagrożenia dla sfery seksualnej

Cukrzyca u mężczyzn działa negatywnie na funkcjonowanie układu krążenia, który w największym stopniu odpowiada za erekcję, czyli napływ krwi do prącia. Ściśle anatomiczna perspektywa ujmuje tą sytuację w następujący sposób: W przebiegu cukrzycy dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, czego skutkiem jest niedrożność, zwężanie włośniczek i naczyń krwionośnych. Jeżeli wymienione zmiany wystąpią w obrębie tętnic i tętniczek naczyń kapilarnych penisa, napływ krwi do prącia ulega zaburzeniom. Zaburzenie erekcji u cukrzyków jest 3-4 razy częściej spotykane, aniżeli u mężczyzn nieobciążonych chorobą cukrzycową. Niestety, z uwagi na bardzo delikatną naturę problemu, problemy ze wzwodem zyskały miano „cichego powikłania cukrzycy”, bowiem cukrzycy odczuwają wstyd przed zasygnalizowaniem lekarzowi tej kwestii.
Natomiast cukrzyca u kobiet w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju infekcji intymnych; stany bakteryjne pochwy, cewki i pęcherza należą do najczęściej spotykanych komplikacji. Poza tym, cukrzyca powoduje negatywne zmiany w obrębie reakcji na bodźce seksualne. Zmniejsza się wrażliwość na bodźce seksualne np. pieszczoty łechtaczki. Diabetyczki narażone są również na problemy natury psychicznej; nieakceptacja fizycznych zmian prowadzi często do niechęci bliskości fizycznej.

Jak zadbać o kondycję seksualną?

Aby zapobiec rozwojowi czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na sferę seksu, trzeba pamiętać o zbawiennym działaniu zdrowej diety, aktywności fizycznej, samokontroli, odpoczynku oraz farmakologii.
Zdrowa dieta jest tutaj równoznaczna z unikaniem tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i jedzenia typu fast food oraz wystrzeganiem się spożycia nadmiernych ilości alkoholu. Wysiłek fizyczny pomagający w utrzymaniu odpowiedniej wagi powoduje szereg korzyści metabolicznych – obniżenie glikemii, obniżenie ciśnienia tętniczego czy poprawę wydolności. Dzięki prawidłowej samokontroli czyli między innymi badanie poziomu cukru we krwi, uzyskamy niezbędną wiedzę na temat zachowania się naszego organizmu w sytuacjach specyficznych. Natomiast odpowiednio duża doza relaksu pomaga w problemach natury psychicznej – pozwala odzyskać wiarę w swoje możliwości i ułatwia samoakceptację.

Nieprzemijająca radość z seksu

Aby diabetyk mógł w pełni cieszyć się seksem, warto uzupełnić wyżej wymienioną metodologię o czynnik psychiczny, jaki stanowi połączenie terapii i konsultacji lekarskich. Porada lekarska przynosi nie tylko ukojenie, ale również upewnia nas w słuszności obranej ścieżki naprawczej.

Bibliografia

  1. https://www.mp.pl/cukrzyca/wywiady/178254,prosta-diagnoza-problemow-z-seksem-w-cukrzycy
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *