Ryzyko łączenia warfaryny i niektórych leków na cukrzycę

admin
30 grudnia 2015
brak komentarzy

Jednoczesne przyjmowanie warfaryny, która ma działanie przecizakrzepowe, oraz niektórych lekarstw stosowanych w leczeniu cukrzycy może mieć niebezpieczne skutki dla zdrowia – takie wnioski wyciągnęli z najnowszych badań kalifornijscy lekarze.

Badaniom poddano niemal 466 tysięcy ludzi. U osób, które jednocześnie przyjmowały warfarynę oraz glimepiryd lub glipizidum, czyli substancje stosowane w leczeniu cukrzyków, ryzyko trafienia do szpitala ze względu na hipoglikemię było o 22% wyższe niż u osób, które nie łączyły tych substancji. Ryzyko trafienia na ostry dyżur było najwyższe w grupie mężczyzn w wieku 65-74.

Autor badania, John Romely, profesor z University of Southern California Center for Health Policy and Economics, podkreśla, że nikt jak dotąd nie zbadał interakcji między tymi środkami. Badacze zainteresowali się tym tematem, ponieważ w Stanach Zjednoczonych 40% wszystkich osób hospitalizowanych z powodu problemów wywołanych przez lekarstwa trafiało w ręce lekarzy właśnie po tym, jak ich organizm gwałtownie zareagował bądź na warfarynę, bądź na lekarstwa stosowane przy cukrzycy. Warfaryna może wzmacniać działanie lekarstw na cukrzycę i powodować nagły spadek cukru we krwi. W efekcie takiej interakcji pacjenci mogą sprawiać wrażenie pijanych lub oszołomionych; mogą nawet upaść. Profesor Anne Peters zaznacza, że ze względu na duże niebezpieczeństwo zdrowotne należy informować cukrzyków o tym ryzyku.

Najważniejsza jest ostrożność

Czy trzeba więc wystrzegać się łączenia tych środków? Według autorów badania nie – trzeba natomiast zachować szczególną ostrożność. Jeśli jednocześnie przyjmujemy środki takie jak warfaryna i glimepiryd lub glipizidum, pomocne może być częstsze mierzenie poziomu cukru we krwi, które pomaga utrzymać sytuację pod kontrolą. Uważać muszą oczywiście także lekarze, którzy przepisują cukrzykom lekarstwa zawierające te dwie substancjami przeciwzakrzepowymi.

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *