Rola ziół w cukrzycy – korzyści związane ze stosowaniem surowców naturalnych

admin
5 lutego 2019
brak komentarzy

Czy zioła mogą być pomocne w leczeniu cukrzycy ? Jest wiele ziół, których skuteczność w obniżaniu poziomu cukru we krwi jest potwierdzona badaniami naukowymi. Oprócz tego okazuje się, że mogą być one również pomocne w celu przeciwdziałania powikłaniom cukrzycowym. Są to między innymi rośliny takie jak: morwa biała, liść pokrzywy, miłorząb japoński, czy też ziele rutwicy.

Badania naukowe przeprowadzone w ciągu ostatnich lat wykazały, że stosowanie wyrobów zielarskich okazuje się najskuteczniejsze w przypadku cukrzycy typu 2. Należy jednak pamiętać o tym, aby przed zastosowaniem wszelkich wyrobów zielarskich zasięgnąć opinii lekarza, ze względu na to, że przy łączeniu leków z niektórymi ziołami mogą wystąpić pewne interakcje. Jednak przy odpowiednim łączeniu tych specyfików nie ma zagrożenia pojawienia się jakichkolwiek skutków ubocznych. Na całym świecie na cukrzycę choruje około 260 milionów ludzi, a prognozy na przyszłość są niestety jeszcze gorsze, ponieważ uważa się, że do 2025 roku liczba chorych na tę chorobę wzrośnie aż do 380 milionów. Mając na uwadze powyższe statystyki, można stwierdzić, że stosowanie odpowiednich ziół, bądź też mieszanek ziołowych może okazać się jak najbardziej zbawienne dla wielu osób, borykających się z tym schorzeniem.

Liść morwy białej – obniża poziom glukozy we krwi

Składniki zawarte w tej roślinie w znacznym stopniu hamują aktywność poszczególnych enzymów, które odpowiedzialne są za rozkład cukrów złożonych na cukry proste, co wpływa na stopniowe ograniczenie ich wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Ponadto przy regularnym stosowaniu liści morwy zmniejsza się ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Oprócz tego udowodniono również, że liście tej cudownej rośliny obniżają poziom złego cholesterolu (LDL).

Liść pokrzywy – hamuje wchłanianie węglowodanów z przewodu pokarmowego

Pokrzywa ma działanie hipoglikemizujące (obniżające poziom cukru we krwi), jednak jest ono nieco słabsze w porównaniu z morwą białą. Warto dodać, że dużą zaletą liści pokrzywy jest silnie moczopędne działanie, co usprawnia funkcjonowanie nerek, a także całego układu moczowego.

Miłorząb japoński – pomoc dla cukrzyków z retinopatią

Retinopatia jest powikłaniem cukrzycy, w wyniku którego następuje uszkodzenie naczyń krwionośnych w siatkówce oka. Miłorząb japoński (ginko biloba) wspiera funkcjonowanie siatkówki, a dodatkowo zmniejsza krzepliwość krwi i poprawia funkcjonowanie nerek. Należy jednak pamiętać o tym, aby osoby cierpiące na schorzenia krwotoczne, między innymi na hemofilię – nie stosowały tejże rośliny, ze względu na jej właściwości powodujące rozrzedzenie krwi. Warto również dodać, że jest możliwość zmniejszenia ryzyka uszkodzenia siatkówki oka poprzez regularną suplementację beta karotenu, czyli prowitaminy A oraz luteiny, która chroni oczy przed działaniem różnorodnych czynników patologicznych.

Ziele rutwicy lekarskiej – roślina zmniejszająca stężenie cukru we krwi

Udowodniono, że ziele rutwicy ma działanie sprzyjające cukrzykom, ze względu na swoje dobroczynne właściwości, obniżające poziom glukozy we krwi. Odpowiedzialne są za to inhibitory glukagonu, takie jak: galegina, pochodne guanidyny oraz hydroksy-4-galegina. Ziele to jest bogate również w sole chromu, które regulują gospodarkę węglowodanów w organiźmie.

Czy każdy może stosować zioła na cukrzycę ?

Na podstawie powyższych rozważań, jesteśmy w stanie wysunąć wniosek, że zioła przeznaczone są przede wszystkim dla osób cierpiących na cukrzycę typu 2. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób mających cukrzycę typu 1, przy której należy regularnie podawać insulinę. Stosowanie ziół w tym przypadku mogłoby doprowadzić do zbyt niskiego  poziomu cukru we krwi, co w następstwie może skutkować poważnymi zaburzeniami, którym towarzyszyć mogą między innymi niepokój, wymioty, nudności, zimne poty oraz drgawki. Zważając na możliwość pojawienia się ewentualnych dolegliwości, kierujmy się rozwagą przy rozpoczęciu każdorazowej kuracji ziołami.

Inne zioła regulujące stężenie glukozy we krwi to:

  • kurkuma
  • czosnek
  • bazylia azjatycka
  • cynamon
  • liść aloesu
  • nasienie kozieradki

Podczas zażywania ziół w cukrzycy należy pamiętać, że ich podstawową funkcją jest przeciwdziałanie  wszelkim powikłanom, które może nieść za sobą ta choroba. Mimo wszystko przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek wyrobów zielarskich zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą. Oprócz zaczerpnięcia wiedzy u wyżej wymienionych specjalistów, opcją godną do rozważenia jest również zasięgnięcie porady u naturoterapeuty, który będzie wiedział jak pokierować pacjenta w postępowaniu z tym schorzeniem i zaleci ewentualne stosowanie mieszanek ziołowych, w zależności od potrzeby, jeśli takowa oczywiście istnieje. Wszelkie działania prowadzone na „własną rękę”, bez posiadania gruntownej wiedzy, mogą okazać się zgubne i niebezpieczne, dlatego warto rozważyć wyżej wymienione wskazówki, by zwyczajnie sobie nie zaszkodzić. Nie od dziś jest wiadomo, że nie ma nic cenniejszego, niż zdrowie, więc należy zadać sobie proste pytanie, a mianowicie czy „eksperymentowanie” ze swoim własnym zdrowiem ma jakikolwiek sens ? Pamiętajmy o tym, że zdrowy rozsądek jest na każdym kroku podstawą w naszym codziennym życiu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *