Regularne badanie oczu – ważne!

admin
31 marca 2014
brak komentarzy

Cukrzyku badaj oczy!

Chorzy na cukrzycę wiedzą o tym doskonale, że jednym z najczęściej występujących powikłań związanych ze wzrokiem diabetyka jest uszkodzenie naczyń krwionośnych gałki ocznej. Nazywa się to fachowo retinopatią cukrzycową, związane jest z siatkówką. Uszkodzenie może nastąpić pośrednio, na początku ulegają mu naczynia włosowate, następnie receptory i włókna nerwowe w błonie wewnętrznej. Zmiany tego typu zależą przede wszystkim od długości trwania naszej choroby, ile lat mamy cukrzycę i którego typu jest to cukrzyca. U wielu chorych po dwudziestu latach trwania cukrzycy stwierdza się retinopatię, szczególnie, jeżeli chorują na tę pierwszego typu cukrzycę. Jakie są podstawowe kryteria, kto dużo szybciej zachoruje na retinopatię? Na pewno osoby, które są zestresowane, często miewają hiperglikemię i nadciśnienie tętnicze. Jeżeli nie będziemy dbać o siebie i leczyć retinopatii, może to doprowadzić nas do poważnych uszkodzeń wzroku, jak też do jego całkowitej utraty. Warto często i regularnie, co roku wykonywać badania wzroku, ponieważ im wcześniej zostanie wykryta, zdiagnozowana retinopatia, tym szybciej i skuteczniej można ją leczyć.

Nie tylko takiemu zagrożeniu jednak może ulec osoba  z cukrzycą. Mogą pojawić się niestety i inne kłopoty ze wzrokiem. Najczęściej występującym powikłaniem cukrzycy jest ogólne pogorszenie widzenia, w bardzo rzadkich przypadkach prowadzące nawet do utraty wzroku. Są to sytuacje skrajne, zdarzające się raczej niezbyt często, ale jednak może do nich dojść. W przebiegu cukrzycy może pojawić się uszkodzenie dwóch elementów gałki ocznej- soczewki i siatkówki.

B&w_and_colour_eyeSą też inne choroby oczu, które mogą dotknąć diabetyka. A mianowicie jaskra i zaćma. Jeżeli w gałce ocznej wzrasta ciśnienie to może pojawić się pierwsza z tych chorób. Druga natomiast związana jest z utratą przejrzystości soczewki. W moim przypadku zaćma pojawiła się bardzo szybko, niemalże rok czy dwa po tym, jak dowiedziałam się, że choruje na cukrzycę tupu pierwszego. I o ile na jednym oku zoperowano mi ją bardzo szybko i widzę całkiem nieźle, nie dzieje się z tym okiem nic złego i nie wystąpiły żadne powikłania od tamtej pory, o tyle z drugim okiem jest już inna sprawa. Z uwagi na zmieniającą się co chwilę sytuację szpitali, zabieg usunięcia zaćmy z mojego drugiego oka przekładany jest z roku na rok. Miał być ostatecznie wykonany w miesiącu marcu 2014 roku, ale na początku stycznia otrzymałam pismo, że dopiero za 12 miesięcy, w marcu 2015 roku będzie możliwe zoperowanie zaćmy.

Bardzo często bywa tak, że cukrzycowe zmiany nie są widoczne od razu, natychmiast. Właściwie możemy je przeoczyć, nie dostrzec ich. Nie zwrócić na nie uwagi. Może minąć długi okres czasu, zanim zauważymy jakiekolwiek zmiany w widzeniu. Dopiero badanie, wykonane w gabinecie specjalisty, okulisty, może pomóc wykryć zmiany, jakie następują w naszym wzroku. Do tego celu służy badanie dna oka.

Pamiętajmy, by dbać o siebie, mierzyć stężenie glukozy we krwi, nie doprowadzać do skrajnych poziomów cukru, lecz nade wszystko chodźmy na badania.
Tylko w ten sposób możemy się uchronić przed poważnymi powikłaniami, jakie niesie za sobą nasz cichy zabójca, cukrzyca. Dzięki dostępnym obecnie nowym metodom leczenia można skutecznie leczyć, ale też zapobiegać  rozwojowi późnych powikłań cukrzycowych w obrębie wzroku.

Badajmy oczy przynajmniej raz na dwanaście miesięcy!

Badanie dna oka musi wykonać osoba znająca się na tym, czyli okulista lub lekarz innej specjalności, jeżeli jest przeszkolony i przygotowany do wykonania tego typu badania. Optycy nie powinni wykonywać go.

Okulista, który wykonuje badanie wzroku powinien wiedzieć, że chorujemy na cukrzycę

Aby prawidłowo wykonać badania dna oka konieczne jest rozszerzenie źrenic za pomocą specjalnie do tego celu przeznaczonych kropli. Po upływie trzech godzin dopiero można wsiąść do samochodu i prowadzić go, wcześniej nie należy tego robić, jeżeli podano nam krople na rozszerzenie źrenic. Dotyczy to zresztą nie tylko prowadzenia auta, ale też wszelkich innych urządzeń mechanicznych.

Jeżeli w jakimkolwiek momencie zauważymy, że gorzej widzimy, niezwłocznie powinniśmy skierować swe kroki do specjalisty

Jeśli prawidłowo będzie przeprowadzana w naszym przypadku kontrola stężenia glukozy, regularnie i systematycznie, prowadzić będzie ona do normalizacji cukrów, może dzięki temu uda się nam zapobiec powikłaniom cukrzycy w obrębie wzroku. Tego i Państwu i sobie życzę z całego serca.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *