Przewlekły stres źródłem cukrzycy u mężczyzn

admin
17 marca 2013
brak komentarzy

Mężczyźni, którzy skarżą się na stresujący tryb życia, mają znacznie podwyższone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Gothenburg. Wyniki ich badań ukazały się niedawno w czasopiśmie naukowym Diabetic Medicine. Zbadali oni dane uzyskane podczas trwających 35 lat badań, w których badano 7,494 Szwedów urodzonych w latach 1915-1925 w Gothenburg. Zostali oni po raz pierwszy zbadani w okresie między styczniem 1970 r. a marcem 1973 r., gdy znajdowali się w przedziale wiekowym między 47 a 56 rokiem życia. Następnie byli regularnie badani do końca roku 2008 lub do ich śmierci. 6,828 mężczyzn z grupy badawczej nie miało przedtem problemów zdrowotnych takich jak cukrzyca, zatory tętnic czy zawał.

Jednak aż 899 z nich zachorowało na cukrzycę na dalszym etapie swojego życia, co wykazały badania w późniejszych latach. Stres mierzono w ten sposób, że proszono badanych, by opisali swój poziom stresu na sześciostopniowej skali, biorąc pod uwagę objawy takie jak niepokój, podenerwowanie i problemy z zasypianiem, których przyczyny mogły leżeć w życiu zawodowym lub prywatnym. Wyniki tak przeprowadzonych badań udowodniły, że u mężczyzn, którzy przyznali, że żyją w ciągłym stresie, ryzyko zachorowania na cukrzycę było o 45% większe niż u tych badanych, którzy stresu nie doświadczali lub doświadczali go okazjonalnie.

 Związek cukrzycy i stresu

 Badacze podkreślają, że powiązanie między poziomem stresu a rozwojem cukrzycy jest wyraźne, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę inne czynniki, takie jak wiek, status społeczno-ekonomiczny, aktywność fizyczna, BMI, ciśnienie krwi czy stosowanie lekarstw obniżających poziom cukru we krwi. Dr Masuma Novak, która przeprowadzała badania, mówi: „Nasze badania wskazują na związek między cukrzycą a przewlekłym stresem, co jednoznacznie wskazuje na konieczność kontrolowania swojego poziomu stresu.” Panowie, pamiętajcie! Zdrowie macie jedno, więc jeśli stres chce wam je odebrać – walczcie o nie; jest tego warte.

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *