Prewencja cukrzycy dzięki krwi pępowinowej

admin
18 lutego 2013
brak komentarzy

Przechowana krew pępowinowa może pomagać w profilaktyce cukrzycy typu 1 – uważają badacze z The Children’s Hospital at Westmead’s Kids Research Institute w Sydney, którzy we współpracy z bankiem krwi pępowinowej Cell Care Australia będą badali dzieci zagrożone tą chorobą, a więc te, które mają w rodzinie kogoś zmagającego się z cukrzycą. Lekarze chcą sprawdzić, czy podanie krwi pępowinowej będzie opóźniało pojawienie się choroby, czy może wręcz przeciwnie, przyspieszy je.

Krew pępowinowa?

krwinkiKrew pępowinowa, która jest bogata w komórki odpornościowe i macierzyste, była już wykorzystywana do leczenia chorób takich jak białaczka. Teraz lekarze chcą dowiedzieć się, czy jest w stanie zapobiegać niszczeniu komórek produkujących insulinę, które znajdują się w trzustce. Przebadają w tym celu około 600 dzieci w wieku od roku do 12 lat, których krew pępowinowa została pobrana podczas porodu, a następnie podadzą tę krew dwadzieściorgu badanym z grupy wysokiego ryzyka cukrzycy typu 1

Prowadząca te badania Maria Craig, profesor nadzwyczajna szpitala w Sydney, specjalistka z Instytutu Endokrynologii i Cukrzycy, jest dobrej myśli. Uważa, że limfocyty T regulatorowe, które znajdują się w krwi pępowinowej, mogłyby powstrzymać niszczenie komórek w trzustce i tym samym chronić dzieci przed cukrzycą.

A jest o co walczyć. Cukrzyca to ogromne utrudnienie w codziennym życiu, ale co gorsza, jej długofalowe skutki mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego ogromnym postępem byłoby znalezienie lekarstwa na tę chorobę – podkreśla dr Craig.

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *