Pamiętaj o wysiłku fizycznym

admin
28 maja 2013
brak komentarzy

W leczeniu cukrzycy, jeżeli nie mamy poza nią żadnych innych dolegliwości niebywale ważny jest wysiłek fizyczny. Codziennie, w umiarkowany sposób, regularnie powinniśmy ćwiczyć, spacerować biegać, jeździć na rowerze, przebywać na świeżym powietrzu. Można też pływać, grać w tenisa, w piłkę nożną, ręczną, siatkową, wszelakie formy sportu są niebywale istotne. Możemy uprawiać tak popularny w ostatnim czasie nordic walking, marsz, pracować w ogrodzie, ciesząc się przy okazji efektami naszej pracy, w postaci plonów i owoców. Aktywność fizyczna wskazana jest i przy pierwszym, i przy drugim typie cukrzycy. Jeżeli intensywnie będziemy korzystać z ruchu uda nam się obniżyć stężenie glukozy we krwi.

Wszystko z głową

Trzeba jednak robić to umiejętnie i z „głową”. Wysiłek fizyczny wskazany jest tylko wtedy, gdy przed nim mamy prawidłowe lub podwyższone stężenie glukozy we krwi. Jeżeli jest zbyt niskie absolutnie nie należy uprawiać sportu. Podobnie nie wolno brać się za ćwiczenia, jeśli tuż przez nimi wzięliśmy dawkę insuliny, ponieważ może to spowodować hipoglikemię.

Jeżeli mamy do czynienia ze zbyt wysokim „cukrem”, z hiperglikemią, także powinniśmy odpuścić sobie wysiłek fizyczny.

Do fizjologicznych konsekwencji ćwiczeń fizycznych należy zaliczyć wysoką glikemię przy intensywnym wysiłku, a czasami nawet stan ketozy, gdy stężenie glukozy przed posiłkiem jest zbyt wielkie, a działanie insuliny niestety nie wystarcza.

Ruch to zdrowie!

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że ruch to zdrowie, ale nie zawsze i wszędzie, nie we wszystkich okolicznościach. Pacjent z cukrzycą powinien docenić aktywne spędzanie czasu, jeżeli nie współistnieją u niego inne choroby, oprócz cukrzycy, jeżeli nie występują u niego powikłania cukrzycowe. Znaczenia wysiłku fizycznego nie da się przecenić w walce o dobre cukry, warto stosować go zawsze po tym, jak ustalimy warunki diety dla swojego organizmu.

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *