Otyłość, a cukrzyca

admin
15 czerwca 2013
brak komentarzy

Otyłość to stan patologiczny, a więc nienormalny, niewskazany. Spowodowany jest zbyt dużym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że jest to choroba, w dodatku cierpi na nią coraz więcej ludzi, dotyka ona coraz większej rzeszy osób, w różnym wieku. Nie tylko dorośli bywają otyli, widujemy w ostatnich latach bardzo dużo dzieci cierpiących na tę przypadłość. Na samym początku może nam się wydawać, że bycie otyłym to nic takiego, jednak to mylące i złudne, pozorne uczucie. Nie widać powikłań od razu, ale one stopniowo zaczynają się pojawiać. Im dłużej jesteśmy otyli, im więcej czasu to trwa, tym więcej uszkodzonych zostaje wewnętrznych narządów, tym więcej zaburzeń metabolicznych zaczyna się pojawiać i obciążać nasz organizm.

Otyłość jest groźna!

Otyłość to niebezpieczna sytuacja dla zdrowia i życia. Mogą pojawić się u takich osób cukrzyca typu 2, choroby układu sercowo–naczyniowego, jak choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, do tego możliwe są nowotwory, przede wszystkim jelita grubego, odbytnicy, trzonu macicy, sutka i gruczołu krokowego, marskość wątroby, choroby dróg żółciowych, zapalenie trzustki, zespół bezdechu w czasie snu i wiele, wiele innych. Ponadto zaczynamy mieć problemy ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów kończyn dolnych i kręgosłupa, może pojawić się u nas płaskostopie, żylaki nóg, obniżona aktywność ruchowa.

BMI, warto sprawdzić

Bardzo łatwo obliczyć, czy cierpimy na otyłość, prostym parametrem określimy szybko nadmiar masy ciała, ustalając wskaźnik masy ciała czyli body mass index w skrócie zwanym BMI. To stosunek masy ciała w kilogramach do wzrostu określonego w metrach do kwadratu.

Jeżeli wskaźnik wyjdzie nam poniżej 18, 5 to mowa jest o niedożywieniu, od 18, 5 do 24,9 to normalny, optymalny poziom, od 25 do 29,9 mamy do czynienia z nadwagą, od 30 do 34,9 występuje już niestety otyłość średniego stopnia, od 35 do 39, 9 mówimy o otyłości znacznego stopnia, a powyżej 40 to otyłość bardzo znacznego stopnia.

Warto zwrócić uwagę na te parametry, spróbować ograniczyć jedzenie, zacząć więcej się ruszać, jeżeli dotyczy nas problem otyłości, ponieważ chodzi o nas i o nasze zdrowie, jak też życie.

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *