Nerwy, stres… czy mogą podnosić stężenie glukozy we krwi?

admin
16 września 2013
brak komentarzy

Stres, szczególnie długotrwały niekorzystnie może wpływać na nasz organizm, może spowodować wszelkiego rodzaju problemy zdrowotne i nie tylko.

Czym jest stres?

To stan pobudzenia nerwowego, który może się pojawić zupełnie nieoczekiwanie, niespodziewanie, nagle, w ciągu chwili, pod wpływem silnego wzburzenia, lub niewielkiej, nie budzącej pozornie niepokoju kłótni. Możemy na przykład nie zgadzać się w jakiejś sprawie w szefem, pracodawcą, współpracownikiem, mężem, żoną, koleżanka, kolegą, przyjaciółką. Do nieporozumienia może dojść z nauczycielką uczącą nasze dziecko, z matką innego przedszkolaka, gdy staniemy w obronie naszego malucha, w wielu różnych przypadkach dochodzi do sytuacji, która może wzburzyć, wywołać w nas silne emocje, uczucia, nad którymi ciężko i trudno będzie nam zapanować. Nawet w sklepie, w kolejce do lekarza, na ulicy i w każdej innej sytuacji życiowej może dojść do konfliktu, nawet jeżeli jesteśmy ludźmi spokojnymi i zrównoważonymi, istnieją takie zdarzenia, które nas z równowagi mogą wyprowadzić.

Co powoduje?

Nawet niewielkie, zdawałoby się bez znaczenia zdenerwowanie może wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie. Podnosi poziom adrenaliny, a w efekcie rośnie stężenie glukozy w naszej krwi. Jeżeli poddani jesteśmy stresującym sytuacją w dłuższym okresie czasu, stres trwa tydzień i dłużej, na przykład z powodu trudnej, życiowej sytuacji rodzinnej, zawodowej, czy jakiejkolwiek innej, może to doprowadzić poprzez stałe bodźce układu nerwowego i hormonalnego do pogorszenia stężenia cukru w naszej krwi i tym samym stopień wyrównania naszej cukrzycy się pogorszy. Pamiętajmy również, że aktywność fizyczna ma wpływ na zwiększenie odporności na stres, postarajmy się zatem korzystać ze świeżego powietrza, starać się omijać szerokim łukiem frustratów, nie denerwować się i nie zamartwiać.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *