Naukowcy odkryli molekularne powiązanie między cukrzycą typu 2 a zaburzeniami psychicznymi

admin
8 marca 2017
brak komentarzy

Nowe badania opublikowane w amerykańskim czasopiśmie naukowym FASEB Journal udowadniają, że gen, które u osób chorych na schizofrenię jest zmutowany, oddziałuje także na funkcjonowanie komórek beta w trzustce, odpowiedzialnych za produkcję insuliny i tym samym za odpowiedni poziom cukru we krwi.

Gen DISC1 przyczyną chorób

W lutowym wydaniu FASEB Journal pojawia się artykuł, który wskazuje na możliwe połączenie genetyczne między niektórymi zaburzeniami psychicznymi a cukrzycą. Polega ono na tym, że gen nazywany DISC1, który jest uszkodzony u chorych na schizofrenię, zaburzenia afektywne dwubiegunowe i niektóre typy depresji, wpływa na funkcjonowanie komórek beta w trzustce, które produkują insulinę.

Amerykanie sprawdzili, jak działa DISC1, w eksperymencie z udziałem dwóch grup myszy. U zwierząt, u których gen był zmutowany, komórki beta obumierały i wytwarzane były mniejsze ilości insuliny. DISC1 odpowiada za kontrolę działania białka znanego jako GSK3β – musi je hamować, ponieważ w przeciwnym razie uszkadza ono komórki beta.

Jedno białko, wiele ról

Naukowcy przyznają, że związek między cukrzycą a zaburzeniami psychicznymi może zaskakiwać, lecz przypominają, że nie jest nowością, iż pojedynczy gen lub białko może odgrywać w ludzkim organizmie kilka różnych ról. Specjaliści mają nadzieję, że dzięki temu nowemu odkryciu uda się opracować nowe terapie lub stworzyć sposoby zapobiegania obu chorobom.

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *