Metformina jako lek na raka jajników

admin
17 lutego 2013
brak komentarzy

Czyżby miało okazać się, że można połączyć pożyteczne z… pożytecznym? Są na to duże szanse. Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Mayo Clinic w Rochester, które zostały opublikowane w magazynie Cancer wskazują na to, że metformina, lekarstwo powszechnie stosowane w leczeniu cukrzycy, może także pomagać w leczeniu raka jajników. Dałoby to lekarzom możliwość lepszego zrozumienia mechanizmów działania tej niebezpiecznej choroby i większe szanse znalezienia na nią lekarstwa.

tabsyMetformina przepisywana jest pacjentom z cukrzycą typu 2 ze względu na, to że obniża poziom cukru we krwi. Badacze twierdzą także, że może służyć  jako lek przeciwnowotworowy w przypadku nowotworów prostaty, okrężnicy, nerki, mózgu oraz piersi. Są to jednak póki co tylko hipotezy, które muszą zostać potwierdzone i poparte badaniami.

Badania

Naukowcy z Mayo Clinic wykorzystali w swoich badaniach dane dotyczące pacjentek chorych na raka jajników, u których ta choroba została zdiagnozowana w latach 1998-2010. W momencie zdiagnozowania u nich nowotworu 61 pacjentek przyjmowało metmorfinę, natomiast 178 nie. Z analizy wszystkich tych przypadków wynika, iż 67% kobiet, które były leczone metmorfiną, nie zmarło w ciągu następnych pięciu lat, podczas gdy w drugiej grupie było to tylko 47%. Okazało się więc, że metmorfina była w stanie powstrzymać raka; potwierdzają to także badania na komórkach nowotworu jajnika, które przestały się dzielić, gdy podano metformimę.

Brak dowodów

Nie wszyscy są jednak nastawieni tak optymistycznie. Jednym ze sceptyków jest choćby dr Otis Brawley, znany naukowiec z American Cancer Society, który uważa, że skutki uboczne przyjmowania metforminy przypominają symptomy nawrotu nowotworu. Mówi: „Mogę sobie wyobrazić, jak męcząca dla kobiety musi być obawa, że rak jajnika powrócił. Jest to także spore utrudnienie dla lekarzy, którzy muszą przeprowadzać wiele niepotrzebnych badań, żeby ten nawrót wykluczyć.”

Sami autorzy badań podchodzą do swojego odkrycia z pewnym dystansem i podkreślają, że jest jeszcze za wcześnie, żeby uznać metmorfinę za lekarstwo na raka jajników. Nie ma jeszcze wystarczająco wielu dowodów. Trzeba więc będzie poczekać na badania na większą skalę, które mogłyby potwierdzić tę hipotezę.

 

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *