Trudna diagnoza cukrzycy typu 1

admin
18 października 2016
brak komentarzy

Cukrzycę typu 1 coraz częściej diagnozuje się u dzieci, można by więc pomyśleć, że coraz łatwiej jest nam rozpoznawać pierwsze symptomy tej choroby. Niestety jednak wcale tak nie jest. Lekarze z Southampton i Oxfordu udowodnili, że u 25% dzieci w Wielkiej Brytanii, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 1, wystąpiła kwasica ketonowa (DKA). Oznacza to, że lekarze nie rozpoznali symptomów cukrzycy we wczesnym stadium, przez co choroba eskalowała do stadium zagrażającego życiu. Dlaczego lekarze nie orientują się w porę, że problemem wielu dzieci jest cukrzyca typu 1?

Mylące objawy i mała wiedza

Jednym z powodów jest fakt, że początek cukrzycy typu 1 może być łatwo pomylony z innymi chorobami, np. z zapaleniem dróg moczowych – w wyniku tego lekarze mogą dokonać błędnej diagnozy i zaproponować niewłaściwe leczenie. Ponadto, niekiedy pierwsze, występujące nagle symptomy mogą przypominać nawet grypę, co znacznie utrudnia wykrycie cukrzycy. Innym powodem może być zbyt mała wiedza lekarzy na temat tego rodzaju cukrzycy. Jedna z autorek badania zwraca uwagę, że wielu lekarzy pierwszego kontaktu podczas swojej kariery zawodowej widziało tylko kilkoro dzieci z cukrzycą typu 1.

Następną z wymienianych przyczyn późnej diagnozy może być kwestia finansowa i długi czas oczekiwania na wizytę. Zniechęcają one rodziców do szukania pomocy lekarza, szczególnie, że pierwsze objawy cukrzycy mogą wydawać się niepoważne. Wielu rodziców woli poczekać z wizytą u lekarza, gdy pojawiają się objawy takie jak ospałość czy częste oddawanie moczu.

Większa świadomość – mniej chorych

Dobra wiadomość jest taka, że można próbować zwiększać wiedzę społeczeństwa na temat cukrzycy typu 1 – billboardy i kampanie społeczne, w których mowa jest o pierwszych objawach tej choroby mogą świetnie podnosić świadomość ludzi, jeśli chodzi o cukrzycę. Bardzo istotne jest przy tym też informowanie rodziców o tym, jak może wyglądać początek cukrzycy, ponieważ to rodzice są zwykle pierwszymi osobami, które zauważają niepokojące symptomy.

Choć cukrzyca typu 1 jest obecnie uważana za raczej rzadką chorobę wśród dzieci, to występuje coraz częściej. Być może, jeśli zajmiemy się promowaniem zdrowia i informowaniem społeczeństwa na temat tej choroby, uda nam się zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 1 u wielu dzieci.

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *