Johnson & Johnson i ViaCyte chcą leczyć cukrzycę

admin
1 lutego 2017
brak komentarzy

Firma Johnson & Johnson połączyła siły z biotechnologicznym koncernem ViaCyte – razem będą szukać lekarstwa na cukrzycę. Obie firmy od dawna prowadzą badania nad terapią z wykorzystaniem komórek macierzystych i postanowiły połączyć swe doświadczenia.

Komórki macierzyste podstawą terapii

Obie firmy zaczęły już przeprowadzać testy na niewielkiej grupie pacjentów. W ramach terapii, którą właśnie opracowują, komórki macierzyste w warunkach laboratoryjnych zamieniane są w komórki produkujące insulinę, a następnie są w postaci małej kapsułki wprowadzane pod skórę pacjenta. Kapsułka ta chroni komórki przed działaniem układu odpornościowego, który mógłby potraktować je jako „intruzów” i zaatakować.

Inne firmy farmaceutyczne i grupy naukowców także pracują nad lekarstwem na cukrzycę, lecz ViaCyte twierdzi, że ich leczenie jest pierwszym, które dotarło do fazy testowania na pacjentach. Jeśli próby te zakończą się sukcesem, to nowy produkt za kilka lat będzie mógł być stosowany przez cukrzyków typu 1, a wraz z upływem czasu może także przez osoby chore na cukrzycę typu 2.

Obiecujące pierwsze efekty

Dr Tom Donner z Johns Hopkins University School of Medicine nie ukrywa entuzjazmu. – To może być naprawdę coś wspaniałego. To tak, jakby zrobić nową trzustkę, która produkowałaby wszystkie hormony. Taki wynalazek mógłby uchronić miliony cukrzyków przed niebezpiecznymi komplikacjami, często towarzyszącymi cukrzycy.

Firma ViaCyte zaczęła przeprowadzać pierwsze próby na pacjentach już rok temu – produkt o nazwie VC-01 został wtedy zaimplantowany kilkunastu osobom z cukrzycą typu 1. Już po 12 tygodniach badacze stwierdzili, że VC-01 nie wywoływał żadnych efektów ubocznych i dobrze zaaklimatyzował się w organizmie. Gdyby jednak coś poszło nie tak, mały implant można w każdej chwili usunąć, tak by nie zagrażał zdrowiu.

Badania nad tym sposobem leczenia cukrzycy wciąż trwają, więc mamy nadzieję, że niedługo pojawią się kolejne dobre informacje.

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *