Jak używać glukometru?

admin
17 sierpnia 2013
brak komentarzy

To urządzenie nie wymaga żadnych skomplikowanych czynności, szybko nauczymy się mierzyć stężenie cukru we krwi, będziemy to robili sprawnie i bez zastanowienia już po kilku dniach, automatycznie niemalże. Wyjmujemy z pudełka kartonowego kod do pasków testowych, chyba, że posiadamy aparat, który nie ma kodu. Kod ten wkładamy z boku glukometru, w odpowiednie ku temu miejsce. Następnie umieszczamy pasek testowy w wyznaczonym do tego miejscu, zielony punkt na pasku musi być skierowany ku górze. Wsunięcie paska do prowadnicy automatycznie włącza aparat.

Za moment na wyświetlaczu pojawi się kod, zgodny z tym, jaki umieściliśmy w odpowiednim miejscu, a kiedy pokaże się kropla krwi na ekraniku, migająca, wtedy umieszczamy na pasku, w zielonym polu kropelkę krwi, za pomocą nakłuwacza. Nałóż kroplę krwi na środek pola i cofnij palec. Wynik otrzymasz po 5 sekundach. Urządzenie wyłącza się automatycznie, zaraz po tym, jak wyciągniemy zużyty już pasek testy z glukometru. Wynik z datą i godziną pomiaru zostanie zachowany w pamięci.

Można też inaczej zmierzyć stężenie glukozy we krwi, wyjmujemy pasek z opakowania, umieszczamy tak samo, jak w pierwszym przypadku w odpowiednim punkcie aparatu i wyciągamy go na moment, kiedy zostanie wyświetlony symbol paska testowego i migającej kropli krwi. Nakładamy krew na pasek testowy i wkładamy go z powrotem do aparatu w ciągu około 20 sekund. Tak wykonany pomiar jest równie skuteczny, jak w pierwszym przypadku, dla niektórych wygodniejszy.

Możemy także sprawdzić wzrokowo czy wykonany pomiar stężenia cukru we krwi odbiega od normy, czy jest idealny, zbliżony do „normalnego” stężenia u zdrowej osoby. Sprawdź kolor okrągłego okienka kontrolnego znajdującego się na odwrocie paska testowego.

Porównajmy kolor okienka ze skalą barwną na etykiecie pojemnika z paskami testowymi w celu sprawdzenia wiarygodności uzyskanego wyniku. Pamiętajmy jednak: decyzje o leczeniu powinny być podejmowane tylko na podstawie wyników wyświetlonych przez aparat pomiarowy. Taka opcja jest mniej wiarygodna, służy tylko do zorientowania się mniej więcej, w wyniku.

Ponadto do każdego gleukometru dołączona jest instrukcja obsługi i warto po zakupie owego urządzenia zapoznać się z nią.

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *