Jak rozpocząć obliczanie diety?

admin
15 sierpnia 2013
brak komentarzy

Warto poradzić się dietetyka w celu ustalenia, co i w jakich ilościach należy jeść.

Przez kilka dni zapisujmy, co spożywamy, w jakich ilościach, dzięki temu lekarz ustali, czy nasza dieta jest dla nas odpowiednia, prawidłowa, dopasuje godziny i ilość posiłków do naszego organizmu, dobierze odpowiednie produkty, właściwe proporcje węglowodanów, białka i tłuszczu.

Dietetyk zadba o to, byśmy nauczyli się spożywać odpowiednią ilość węglowodanów, rozłoży je na poszczególne posiłki, wszystko to zależy bowiem od wielu różnych czynników, takich jak masa ciała, wyniki pomiarów stężenia glukozy we krwi w różnych porach, od rodzaju insuliny, z jakiej korzystamy. Aby ustalić ze specjalistą plan codziennego żywienia, warto powiedzieć mu o swoich dotychczasowych przyzwyczajeniach, o tym, co lubimy jeść, o rodzaju pracy, jaka wykonujemy, o naszym rozkładzie dnia. Plan ten będzie również dopasowany do sposobu leczenia insuliną. Warto poradzić się lekarza, wybrać wraz z nim taki sposób insulinoterapii, by dostosować liczbę i rozkład Wymienników Węglowodanowych do dotychczasowych nawyków i trybu życia.

Najlepiej jest spożywać produkty w obrębie tej samej grupy, owoce jeść na przykład codziennie na śniadanie, jednego dnia jabłko, innego gruszkę, aby mniej więcej miały podobna ilość WW dane potrawy, czy produkty, które spożywamy. Tak samo postępować należy z warzywami, produktami zbożowymi czy mlecznymi. Dietę urozmaicać, jednocześnie stosując zalecane rady.

Trzeba też przypomnieć, że spożywanie mleka na śniadanie u wielu osób chorujących na cukrzycę może spowodować podwyższenie stężenia cukru we krwi po śniadaniu. Może warto rozważyć wypicie mleka na kolację, albo zastąpić je kefirem, jogurtem, czy maślanką?

Dieta diabetyka dobierana jest indywidualnie dla każdego chorego, nie można stosować jednego jadłospisu w przypadku dwóch różnych osób. Warto czytać, dowiadywać się jak najwięcej na ten temat, zdobywać wiedzę, ale i doświadczenie, w codziennym obcowaniu z choroba, metodą prób i błędów uczyć się, jak żyć z cukrzycą.

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *