Imprezowanie z cukrzycą

admin
15 kwietnia 2013
brak komentarzy

Mało który cukrzyk nie lubi wyjść na imprezę z przyjaciółmi. Pod tym względem diabetycy nie różnią się od swoich rówieśników. Ich choroba może jednak wydawać im się ogromnym ograniczeniem – niesłusznie! Fakt, że młoda osoba cierpi na cukrzycę, nie wyklucza go z życia towarzyskiego, a jedynie sprawia, że musi on być nieco bardziej zorganizowany i odpowiedzialny. Musi planować swoje rozrywki z wyprzedzeniem, pamiętać o tym, żeby zjeść coś przed wyjściem z domu, uważać na to, co je i pije podczas zabawy. Powinien także zawsze mieć przy sobie zestaw ratunkowy, informację, że jest chory na cukrzycę (np. w postaci bransoletki) oraz zdrową przekąskę.

Pułapka Alkoholu

Alkohol to pierwsza pułapka, która czyha na młodego cukrzyka na przyjęciu. Warto pamiętać, że mężczyźni nie powinni przekraczać dawki czterech standardowej wielkości drinków dziennie, a kobiety – dawki o połowę mniejszej. Poza tym, każdy powinien przynajmniej raz czy dwa razy w tygodniu całkowicie zrezygnować z alkoholu.

Lecz uwaga! Jako cukrzyk nie możesz beztrosko podchodzić do procentów. Kontroluj ilość wypijanego alkoholu, nie pozwalaj sobie na „wyskoki”, pamiętaj także o tym, aby przed wyjściem na imprezę coś zjeść. Nawet wtedy, gdy wychodzisz, nie możesz zapominać o insulinie i kontroli poziomu cukru… Szczególnie, że hipoglikemia na imprezie nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Co więcej, może Ci być trudniej rozpoznać jej symptomy, ponieważ łatwo je pomylić ze skutkami wypicia alkoholu – a wtedy może być już za późno. Niestety, wielu nastolatków nie ma wystarczającej wiedzy na temat cukrzycy, aby Cię zrozumieć. Dlatego jeśli wstydzisz się wstrzykiwać sobie insulinę na oczach wszystkich, znajdź ustronne miejsce, gdzie zrobisz to w spokoju.

Poranek po..

Wreszcie poranek po imprezie – może być ciężki, czy to z powodu alkoholu, czy ze względu na zarwaną noc i mało snu. Nawet jeśli nie masz ochoty wychodzić z łóżka, powinieneś wstać rano, aby wykonać pomiar cukru we krwi i coś przekąsić. Potem możesz wracać do łóżka. Życie z cukrzycą oznacza wiele dodatkowych utrudnień; diabetyk musi myśleć o tym wszystkim, czym osoba zdrowa się nie przejmuje. Jednak nie pozwól, aby choroba wykluczyła Cię z życia. Baw się – pamiętaj tylko o tym, aby robić to z głową!

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *