Glukometr Contour TS

admin
12 listopada 2013
brak komentarzy

Jakiś czas temu u mojego lekarza rodzinnego pojawiła się możliwość wymiany starego glukometru na nowy, innej firmy. Oczywiście nadal moich ulubionym sprzętem do mierzenia stężenia glukozy we krwi pozostaje Accu-Check, ale postanowiłam skorzystać z możliwości wymiany swojego pierwszego urządzenia, które służyło mi kilka lat. Otrzymałam Contour TS. Cóż to za gleukometr, czym się różni od innych? Właściwie według mnie jest bardzo podobnie skonstruowany jak wszelkie inne tego typu sprzęty. Jedyna różnica to taka, że nie potrzeba kodów do pasków testowych, ale dla mnie nigdy to nie stanowiło problemu. Przyzwyczajona już jestem do tego, działam, można powiedzieć „na czuja”.

Pierwsze spojrzenie

Oczywiście zanim zaczniemy używać jakiegokolwiek typu urządzenie trzeba zapoznać się z instrukcją obsługi. Nie tylko zresztą glukometru, nakłuwacza również. Mamy tu przycisk, inaczej przewijanie, w kształcie serduszka, po lewej stronie, po prawej przycisk M służący do włączania, wyłączania, pamięci i ustawień. Z przodu znajduje się pomarańczowy port pasków testowych. Troszeczkę inaczej wygląda tu metoda samego oznaczania stężenia. Szarą końcówkę paska testowego należy umieścić w pomarańczowym porcie pasków testowych glukometru. Z drugiej strony paska znajduje się pole reakcyjne paska testowego, końcówka paska, która zasysa kroplę krwi. I tutaj jest jedyny plus dla tego urządzenia. Mniej krwi potrzebujemy, pomiar jest prostszy, nakłada się kropelkę, dosłownie, nie na pasek bezpośrednio, jak w moim Accu-Checku, tylko wsuwa się pod pasek, w to szare miejsce. Tylko, że to jedyny pozytyw tego glukometru, ponieważ jeżeli chodzi o nakłuwacz, kompletnie nie potrafię sobie z nim poradzić i przyzwyczaić się do niego. Jest po pierwsze dużo większy, posiada uchwyt, przycisk spustowy i gniazdo lancetu. Jest o wiele bardziej skomplikowany od mojego poprzedniego nakłuwacza i tak naprawdę nawet, gdy korzystam z tego glukometru, stosuję nakłuwacz z innego. W środku nakłuwacza znajduje się lancer, nasadka ochronna, a na końcu końcówka regulowana, należy ją obrócić, aby dostosować głębokość nakłucia.

Przygotowanie nakłuwacza:

Należy zdjąć końcówkę regulowaną, o której przed chwila wspominałam z nakłuwacza Microlet. Obrócić, ale nie zdejmować nasadkę ochronną lancetu o ¼ obrotu. Mocno wsunąć lancet aż do wyczucia oporu, wtedy urządzenie stanie się w pełni przygotowane do użycia. Okrężnym ruchem zdejmijmy nasadkę ochronną lancetu, ponownie nałóżmy końcówkę nakłuwacza i ustawmy głębokość nakłucia, obracając pokrętło. Nakłucie może być płytkie, delikatne, albo tez głębokie, wszystko zależy od naszej skóry, bo przecież musimy otrzymać kropelkę krwi, by dokonać pomiaru stężenia glukozy w naszej krwi.

Przygotowanie glukometru:

Po pierwsze trzeba dokładnie umyć ręce, opłukać je i wysuszyć. Wyjąć pasek testowy skierowany szarym końcem do góry i włożyć go do pomarańczowego portu w glukometrze. Włączy się on wtedy, bez żadnego wciskania przycisków, a na jego wyświetlaczu pojawi się symbol paska testowego. Migać na nim będzie kropelka krwi, sugerująca, że sprzęt gotowy jest do stosowania. I tu zaczyna się rola nakłuwacza, a którym jak już pisałam kompletnie nie umiem sobie poradzić. Trzeba mocno docisnąć końcówkę nakłuwacza do miejsca nakłucia i nacisnąć niebieski przycisk spustowy. Odczekać kilka sekund, rozmasować palec w kierunku miejsca nakłucia, aby uformować kroplę krwi. Przeprowadzić badanie od razu po uzyskaniu owej kropli. Trzymając glukometr pomarańczowym portem skierowanym w dół lub do siebie szybko należy nałożyć kroplę krwi. Zostanie ona dosłownie zassana przez końcówkę paska testowego. Nie należy wykonywać już żadnych ruchów, ani dociskać paska, ani wysuwać go, ani nie nakraplać większej ilości krwi. Pasek powinien pozostać w urządzeniu do momentu wyemitowania sygnału dźwiękowego. Osiem sekund od zakończenia badania odczekamy, nim pojawi się wynik. Podczas odczytywania wyniku pomarańczowy port pasków testowych powinien być skierowany w dół lub w stronę użytkownika. Wyniki automatycznie zapisują się w pamięci glukometru.

glukometr

Pozostałe spostrzeżenia

  • Wszelkiego typu informacje, te oraz inne, rozszerzone znajdą Państwo oczywiście przy glukometrze, to tylko takie informacje podstawowe. Producent przypomina jeszcze, że pasek testowy stosowany powinien być tylko jeden jedyny raz. Nie należy ponownie go stosować.
  • Po wykonaniu badania, po oznaczeniu stężenia glukozy w naszej krwi, należy wyjąć pasek testowy, tym sposobem wyłączymy urządzenie. To jest bardzo proste, prawda? Nie wymaga większego wysiłku.
  • Używany lancet i pasek testowy należy zawsze zabezpieczyć i wyrzucić w taki sposób, aby zapobiec skaleczeniu lub zakażeniu innych osób. Do każdego badania należy używać nowego lancetu i paska testowego. I tu chyba tkwi mój problem, w przypadku Accu-Check nie musze za każdym razem do nakłuwacza wprowadzać niczego nowego, nowy wkładam tylko pasek do glukometru. Przecież nakłuwacza używam tylko ja i nie muszę za każdym razem zmieniać igiełki.
  • Dosyć problematyczne jest wyciągnięcie tego zużytego lancetu. Należy zdjąć najpierw końcówkę nakłuwacza, pozostawiając używany lancet w nakłuwaczu, ułożyć nasadkę ochronną lancetu na płaskiej powierzchni, a następnie wcisnąć wystającą igłę do nasadki ochronnej. Nacisnąć przycisk spustowy, aby zwolnic lancet. Z zachowaniem ostrożności uchwycić lancet i wyjąć go z nakłuwacza. Używany lancet należy ostrożnie wyrzucić, aby zapobiec skaleczeniu lub zakażeniu innych osób.
  • Paski testowe do tego gleukometru są tylko odrobinkę droższe, oczywiście po refundacji, od pasków Accu-Check. Gdyby nie nakłuwacz i to każdorazowe zmienianie lancetu nie miałabym żadnych zastrzeżeń do tego urządzenia. Ma miłe w dotyku etui ochronne, w środku na gumce miejsce na paski testowe, bez kodów, sam gleukometr jest maleńki, lekki, w ładnym, niebieskim kolorze. Na zamek, po drugiej stronie zamykany jest nakłuwacz, a całość w czarnym kolorze. Polecam ten glukometr, a niebawem dwa kolejne przetestuję.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *