Dlaczego ważne są pomiary cukru?

admin
28 października 2013
brak komentarzy

Jeżeli mierzymy stężenie glukozy we krwi sporadycznie, żeby nie powiedzieć wcale, sami siebie skazujemy na wszelkiego typu dolegliwości. Normoglikemia, czyli zachowanie w miarę zbliżonych do normalnych poziomów cukru, jak u zdrowego człowieka jest niebywale pomocna w długim i zdrowym życiu. Wtedy ryzyko powikłań, groźnych dla naszego życia i zdrowia jest mniejsze, organizm jest odporniejszy i mniej podatny na wszelkiego typu schorzenia, choroby współistniejące z cukrzycą. Diabetyk, który zbyt rzadko mierzy stężenie glukozy może mieć nieprawidłowe poziomy cukru, nawet o tym nie wiedząc. Jeżeli nie będzie zdawał sobie z tego sprawy, nie będzie tego świadomy, nie uda mu się prawidłowo leczyć i prowadzić intensywnej insulinoterapii, która w przypadku osób chorujących na cukrzycę typu pierwszego jest konieczna!

Pomiary cukru zwiększa komfort życia

Blood sugar measuring deviceU wielu cukrzyków poprawa kontroli wiąże się z lepszym samopoczuciem, z poprawą komfortu życia. Bez pomiarów ciężko uświadomić sobie, poczuć, jakie stężenie glukozy mamy w chwili obecnej. Udowodniono wielokrotnie, że prawidłowe stężenie cukru we krwi diabetyka i dobra kontrola choroby opóźnia powikłania cukrzycowe, a nawet zapobiega ich powstawaniu. Po kilku latam może bowiem dojść do zwiększenia ryzyka zawału serca i choroby wieńcowej, pogorszeniu może ulec krążenie, może dojść do utraty czucia w nogach i stopach, czy uszkodzeniu mogą ulec nerki lub wystąpić może retinopatia, powikłanie okulistyczne. U niektórych cukrzyków nie wystąpią w ogóle żadne powikłania, inni mogą zachorować tylko na niektóre, nie można tego przewidzieć, być pewnym na sto procent, że akurat u nas pojawi się to czy inne powikłanie cukrzycowe. W związku z tym należy walczyć o siebie i dbać o dobre wyrównanie cukrzycy.

Cukier i insulina

U osób zdrowych cukier i insulina stale ze sobą współpracują. Chorujący na cukrzycę musza sami o to zadbać, opierać się na własnym doświadczeniu z chorobą, nauczyć się z nią żyć. Dostosowywać dawki insuliny do swoich potrzeb i do ilości spożywanych posiłków. Warto mierzyć stężenie glukozy we krwi kilkakrotnie w ciągu doby, o różnych porach dnia i nocy

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *