Diabetyk w podróży – o czym należy pamiętać?

admin
1 sierpnia 2019
brak komentarzy

Słowa Martyny Wojciechowskiej, iż „podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy i zdecydowanie pomagają zdystansować się do problemów dnia codziennego” jak ulał pasują do sytuacji diabetyka. Co zrobić, aby podróż miała dla diabetyka wymiar taki, o którym mówi znana podróżniczka?

Do przygotowania podróży diabetyka niezbędne są zarówno umiejętności skrupulatnego planowania, jak i duża doza wyobraźni, bowiem tylko te dwa czynniki gwarantują bezpieczeństwo. Właściwe szykowanie się do drogi może wydawać się czasochłonne dla chorego z krótkim stażem, jednak trzeba mieć świadomość, iż tylko dzięki starannie przemyślanemu harmonogramowi poczujemy prawdziwą radość z przemieszczania się.

Tuż przed wyjazdem

Nadrzędną, acz nieoczywistą sprawą jest zabranie ze sobą legitymacji, karty diabetyka bądź – w przypadku zagranicznego wojażu – anglojęzycznej wersji zaświadczenia od lekarza prowadzącego. Jest to takie ważne, ponieważ takie rozwiązanie zdecydowanie skróci czas oczekiwania na pomoc lekarską, gdy ta okaże się niezbędna. Konsultacja medyczna jest niezwykle istotna również przed samym wyjazdem. Warto omówić z lekarzem, jak od teraz będzie wyglądała sytuacja diabetologiczna (optymalne dawki insuliny czy leki na wypadek sytuacji awaryjnych). Natomiast do przedstawiciela wybranych przez nas środków transportu powinniśmy skierować pytania o charakter serwowanych potraw oraz możliwość przechowania insuliny w lodówce.

Zadbajmy o ekwipunek

Układając listę przedmiotów, które należy zabrać ze sobą w podróż, należy odpowiedzieć na pytanie, jak długo nie będzie nas w domu. Taka świadomość umożliwi nam zabranie ze sobą odpowiednio wyliczonego zapasu lekarstw i sprzętu. W przypadku opcji zabrania bagażu podręcznego, wszelkie strzykawki, medykamenty, glukometry, paski testowe, zapasy leków do pompy powinny znajdować się przy cukrzyku. Nieodłącznym elementem bagażu jest lista z danymi kontaktowymi do lekarza prowadzącego i przyjmowanymi lekami.

Fizyczność w podróży

Pamiętajmy, że podróż może oznaczać wielogodzinny bezruch, dlatego – jeżeli tylko pojawi się ku temu okazja – diabetyk powinien jak najczęściej wstawać miejsca, przeciągać się i spacerować. Newralgiczną częścią ciała są stopy. Chory jeszcze przed wyjazdem powinien uzupełnić swój bagaż o dodatkową parę wygodnych butów i skarpetek, aby w trakcie wyprawy uniemożliwić rozwój pęcherzy. Należy unikać chodzenia boso w miejscach zwiększonego ryzyka takich jak basen czy plaża; najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie w tych miejscach z obuwia ochronnego.

Stacja końcowa – bezpieczeństwo i rozwaga

Diabetyk powinien być świadomy, iż podróżowanie stanowi sytuację niecodzienną, która wymaga specjalnej uwagi. Aby planowany odpoczynek był udany, trzeba zainwestować lwią część czasu na przygotowania i drobiazgowe planowanie. Nasz wysiłek zostanie jednak sowicie wynagrodzony w postaci braku przykrych niespodzianek przed i po dotarciu na miejsce podróży.

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *