Diabetologiczne związki z rozwojem nowotworów

admin
1 sierpnia 2019
brak komentarzy

W XXI wieku zarówno nowotwór, jak i cukrzyca zostały już wpisane w poczet chorób cywilizacyjnych najczęściej siejących spustoszenie w ludzkim organiźmie. Czy istnieją naukowe przesłanki na temat korelacji obu chorób?

Statystyki są nieubłagane – choroba cukrzycowa podwyższa ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory nawet dwukrotnie. Analiza danych z 2009 roku wskazuje, że podwaja się prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów wątroby, trzustki i trzonu macicy, natomiast nowotwory jelita grubego, piersi i pęcherza występują częściej o nawet 20%-50%1. Co jest tego powodem oraz jak zminimalizować ryzyko tej śmiertelnej korelacji?

Geneza śmiertelnej relacji

Od kilku lat toczy się ożywiona debata na temat czynników sprzyjających rozwojowi raka u cukrzyków. W owej debacie najczęściej przewijającymi się teoriami są: teoria o wspólnych czynnikach ryzyka, teoria o zaburzeniu metabolicznym oraz tzw. hipoteza insulinowa. Po pierwsze, w obydwu chorobach czynniki ryzyka są podobne i są to nadwaga i otyłość, spożywanie alkoholu, aktywność fizyczna, dieta czy wiek. Palenie tytoniu – jedna z głównych przyczyń zapadalności na choroby nowotworowe – jest również czynnikiem ryzyka w przypadku cukrzycy. Po drugie, uważa się, iż to zaburzenia metaboliczne, w których skład wchodzi m.in. hiperglikemia, hiperinsulemia i oporność na insulimię, mogą generować występowanie nowotworów. Natomiast polskie badania z 2000 roku wysunęły śmiałą „hipotezę insulinową”, według której to insulina jest czynnikiem mitogennym odpowiedzialnym za wystąpienie nowotworu u cukrzyków.

Jak skutecznie bronić się przed rakiem?

W profilaktyce nowotworowej największą rolę odgrywa połączenie diety z aktywnością fizyczną, co nie tylko pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, ale także wpływa na dobrą pracę wielu narządów wewnętrznych. Popularny jest także pogląd o stosowaniu metforminy na każdym etapie leczenia choroby cukrzycowej. Metformina jest lekiem wyjątkowo bezpiecznym, co czyni go pierwszym wyborem w terapii cukrzycy typu II. Udział w bezpłatnych badaniach przesiewowych również stanowią doskonały przykład racjonalnego podejścia do tematu.

Nowotwór i cukrzyca – reaguj w porę

Najlepszą broń stanowi tutaj profilaktyka. Jest ona szczególnie ważna, jako że czynniki chorobotwórcze w obydwu chorobach są bardzo zbliżone. Dlatego aktywność fizyczna, rezygnacja z używek, dobra dieta, a co najważniejsze – obserwacja swojego organizmu – powinny przynieść najlepszy efekt.

Bibliografia

  1. https://diabetyk.org.pl/cukrzyca-a-nowotwory/

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *