Post może uchronić Cię przed cukrzycą i innymi chorobami

admin
9 stycznia 2017
brak komentarzy

Dr Mark Mattson z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia twierdzi, że krótkotrwały post wraca do łask jako sposób leczenia niektórych chorób. Może być pomocny szczególnie w przypadku osób, które przyswajają wiele kalorii, natomiast niewiele z nich spalają, co może z czasem przyczyniać się do występowania chorób takich jak nadciśnienie, choroby układu sercowo-naczyniowego, otyłość czy cukrzyca.

Jak pościć?

Przez poszczenie rozumiemy jedzenie małych posiłków lub całkowita z nich rezygnacja przez pewien czas. Taki czasowy post może na przykład polegać na ograniczeniu spożywanych kalorii do mniej niż 600 przez dwa dni w tygodniu (przez pozostałych pięć dni możemy wtedy jeść normalne posiłki) lub na ograniczaniu jedzenia co drugi dzień – każdy może sam sprawdzić, który rodzaj postu najbardziej mu odpowiada.

Dr Mattson obalił także mit dotyczący zjadania trzech posiłków dziennie. Twierdzi, że ta tradycja pochodzi z dawnych czasów, gdy ludzie ciężko pracowali na farmie – potrzebowali przez to posiłków, które dodawały im siły do pracy fizycznej. Trzy posiłki były optymalnym sposobem na rozłożenie kalorii w ciągu dnia, jak również na utrzymywanie więzi społecznych – mówi dr Mattson. A teraz? Współczesny człowiek zużywa mniej energii, za to przyswaja zbyt dużo kalorii. Dlatego czasowy post może przysłużyć się naszemu zdrowiu.

Najpierw spytaj lekarza

Zalety poszczenia są zaskakujące – mózg zaczyna lepiej funkcjonować, jest bardziej odporny na stres i polepszają się jego funkcje kognitywne. Poza tym wolniej wzrasta poziom insuliny, poprawia się wrażliwość wątroby i mięśni na insulinę, zmniejsza się częstość pracy serca w spoczynku oraz obniża ciśnienie. Ale to nie koniec. Zdaniem dr. Mattsona za pomocą postu można leczyć choroby takie jak rak, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Parkinsona, a nawet – Alzheimera. Pamiętajmy jednak, aby skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o krótkim przegłodzeniu się! Jego wskazówki pomogą nam dobrać rodzaj postu do naszych potrzeb, ale przede wszystkim do możliwości naszego organizmu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *