Czy musisz walczyć o niski poziom cukru we krwi?

admin
5 lutego 2013
4 komentarze

Czy każdy diabetyk musi za wszelką cenę dążyć do możliwie najniższego poziomu cukru we krwi? Wcale nie! Najnowsze badania sugerują, że w niektórych przypadkach leczenie mające  utrzymywać poziom cukru we krwi na optymalnym poziomie może przynosić więcej szkody niż pożytku.

Wielu ludzi cierpi dziś na cukrzycę, a jeszcze więcej znajduje się w stanie przed cukrzycowym, który objawia się nietolerancją na glukozę. Osoby w stanie przed cukrzycowym są bardzo narażone na cukrzycę typu 2, a więc na najbardziej popularną postać tej choroby.

Jak wiadomo, cukrzyca wiąże się z podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Wśród potencjalnych komplikacji tej choroby wymienia się ślepotę, choroby nerek, choroby serca, uszkodzenia nerwów, a także amputacje. Skoro więc cukrzyca może mieć tak fatalne skutki, wydawałoby się oczywiste, że wszyscy diabetycy powinni walczyć ze zbyt wysokim poziomem cukru i starać się go obniżyć, tak aby mieścił się w normie. Jednak prawda wygląda nieco inaczej. Podczas gdy większość cukrzyków faktycznie musi pilnować, aby glukoza we krwi nie podnosiła się powyżej optymalnego poziomu, niektórzy z nich mogą mieć bardzo poważne trudności z osiągnięciem odpowiedniego poziomu, ponieważ dążenie do niego, czyli obniżanie stężenia glukozy we krwi, może powodować poważne komplikacje zdrowotne.

Obniżać cukier we krwi? Czy aby na pewno?

Skutecznym sposobem na kontrolowanie średniego poziomu glukozy jest sprawdzanie poziomu hemoglobiny glikowanej (inaczej zwaną hemoglobiną A1c), który u zdrowych osób wynosi 4,5-6 procent. W niedawnym badaniu analizowano efekty zdrowotne, które u chorych wywołało gwałtowne obniżenie poziomu hemoglobiny glikowanej. Po przebadaniu ponad 10,000 diabetyków przedstawiono wnioski: u osób, u których starano się szybko obniżyć poziom hemoglobiny A1c do mniej niż 6 procent, ryzyko śmierci – zamiast zmaleć – wzrosło! Być może odkrycie to można wytłumaczyć faktem, iż nagłe obniżenie glukozy jest w stanie wywołać hipoglikemię, która może powodować omdlenia lub nagłe, bardzo szkodliwe dla serca, skoki adrenaliny. Szczególnie narażone na wywołaną przez lekarstwa hipoglikemię są dzieci chore na cukrzycę. W ich przypadku najczęstszą formą cukrzycy jest typ 1, zwany też cukrzycą dziecięcą (choć obecnie obserwuje się także zwiększenie liczby dzieci chorych na cukrzycę typu 2). Jeśli chodzi o leczenie cukrzycy typu 1, zwykle wiąże się ono z przyjmowaniem insuliny przez całe życie, bardzo ważna jest zatem odpowiednia edukacja, zarówno dla chorego dziecka, jak i dla całej rodziny. Niezwykle istotne jest tu dokładne kontrolowanie poziomu glukozy we krwi oraz odpowiednie regulowanie dawek przyjmowanej insuliny w celu uniknięcia hipoglikemii. Niezbędna jest więc ścisła współpraca z opieką medyczną, która pomaga pacjentowi pozostawać zdrowym.

Podsumowując, należy pamiętać, że sytuacja każdego pacjenta musi być rozpatrywana oddzielnie. Sam fakt, iż we krwi diabetyka jest wyższy poziom glukozy niż u osoby zdrowej, jeszcze nie oznacza, że należy drastycznie go obniżać – chorego należy przede wszystkim zbadać i ustalić, jak długo może on przyjmować glukozę w formie lekarstw, aby nie wywołać u niego niebezpiecznej hipoglikemii.

Podobne Posty
Komentarze

4 odpowiedzi na “Czy musisz walczyć o niski poziom cukru we krwi?”

 1. artur pisze:

  Dzięki, fajna strona i świeże podejście do tematu. Oby tak dalej 🙂

 2. Ewa pisze:

  Czy w zdaniu :
  „Sam fakt, iż we krwi diabetyka jest wyższy poziom glukozy niż u osoby zdrowej, jeszcze nie oznacza, że należy drastycznie go obniżać – chorego należy przede wszystkim zbadać i ustalić, jak długo może on przyjmować glukozę w formie lekarstw, aby nie wywołać u niego niebezpiecznej hipoglikemii. ”
  poprawnie użyto sformułowania : „jak długo może on przyjmować glukozę w formie lekarstw ” ?
  Czy nie nastąpiło tu przejężyczenie i czy nie chodzi o przyjmowanie insuliny, a nie glukozy, która występuje w niemal wszystkich pokarmach? Proszę o odpowiedź, pozdrawiam serdecznie.

 3. Julkas pisze:

  Bardzo fajna strona- pierwszy raz czytam. Mam wiele pytań,zwłaszcza że np. doktor zmienił mi dawkowanie lekarstw związane ze zmianami w moczu- (narkach-przenikanie pecherzyki.0
  Po zastosowaniu pierwszej dawki cukier skoczył po posiłkach dietetycznych.Co robić?

 4. Alicja pisze:

  Czyli jest tak jak właściwie w każdej dziedzinie życia – należy dużo czytać, zgłębiać wiedze, aby mieć ogólne ramy teoretyczne co do tematu (mam tu na myśli np. ogólną konieczność obniżania poziomu cukru), jednak rozpatrując poszczególne przypadki, zawsze musimy podchodzić do nich indywidualnie. Moja mama ma to szczęście, że ma bardzo dobrego lekarza, trochę to trwało zanim wypracowany został dla niej najbardziej optymalny system żywienia, ale teraz jej dieta cukrzycowa jest już ok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *