Czego nie wiedzieliście o metmorfinie

admin
2 lutego 2016
brak komentarzy

Uważana za cudowne lekarstwo metmorfina to obecnie również jedno z najpopularniejszych lekarstw. Obniża poziom glukozy we krwi, przez co jest powszechnie stosowana w przypadku pacjentów cierpiących na cukrzycę typu drugiego, szczególnie tych, którzy mają nadwagę lub otyłość. Ostatnie badania dowodzą jednak, że środek ten działa inaczej, niż do tej pory sądzono.

Nie we krwi, lecz w jelitach

Metmorfina została wprowadzona na rynek ponad pół wieku temu. Od tamtej pory naukowcy żyli w przekonaniu, że działa ona przede wszystkim w krwiobiegu. Jednak grupa badaczy z Karoliny Północnej, która testowała odmianę metmorfiny o opóźnionym uwalnianiu, opublikowała ostatnio zaskakujące wyniki badań. Okazuje się bowiem, że metmorfina działa w jelitach. Dr John Buse, lekarz prowadzący badania, poinformował w czasopiśmie medycznym Diabetes Care, że metmorfina wchodzi w interakcję z komórkami wewnątrzwydzielniczymi układu pokarmowego. W efekcie zachodzi tam reakcja, o której przedtem sądzono, że ma miejsce we krwi.

Co to oznacza?

Choć to odkrycie podważa całą, zbieraną przez tyle lat, wiedzę o działaniu metmorfiny, ma też dobrą stronę – powiększa się dzięki niemu grupa osób, które mogą być leczone metmorfiną. Do tego grona mogą na przykład dołączyć cukrzycy, u których występują zaburzenia w funkcjonowaniu nerek lub osoby z tendencją do odkładania się kwasu mlekowego.

Jak zwykle w przypadku wstępnych wyników badań trzeba będzie poczekać na ich potwierdzenie. Z pewnością jednak dobrze, że mamy coraz większą wiedzę o popularnych lekarstwach.

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *