Ćwiczmy z głową, bezpiecznie

admin
17 sierpnia 2013
brak komentarzy

Niebezpieczne reakcje, jakie mogą wystąpić w trakcie lub po ćwiczeniach fizycznych to: hipoglikemia, hiperglikemia, nieprawidłowe reakcje układu krążenia, urazy mechaniczne związane ze sportem, odwodnienie.

Jak bezpiecznie Ćwiczyć?

Według autora książki „Gimnastyka diabetyka” Antoniego Buczkiewicza:„Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: Jak ćwiczyć bezpiecznie?”

Każdy organizm jest inny, jeden reaguje tak, drugi inaczej, na metody ćwiczeń, ich intensywność, długotrwałość, wszystko to zależy od wielu różnorodnych czynników. Jedno jest pewne, wysiłek fizyczny trwający w czasie, gdy następuje szczytowe działanie insuliny, na pewno doprowadzi do hipoglikemii. Warto zwrócić też baczniejsza uwagę na to, jeżeli przyjmujemy insulinę o nazwie Humalog. To insulina bardzo szybko działająca, jej działanie rozpoczyna się już po 15 minutach, szczytowy okres to 40-60 minut po podaniu, a maksymalny czas działania to od 3 do 4 godzin. Przy stosowaniu Humalogu warto zapomnieć o wysiłku fizycznym na 2-3 godziny po podaniu insuliny.

Warto pamiętać

Inną istotną kwestią jest to, że u niektórych osób w ogóle nie nastąpi obniżenie glukozy we krwi. W ciągu pierwszych kilku dni bowiem u cukrzyków, którzy wcześniej nie ćwiczyli i w ogóle niewiele się poruszali, dopiero po kilku dniach tkanki uwrażliwią się na insulinę. Są też inne przypadki, u osób, które wcześniej prowadziły oszczędny tryb życia, z cukrami rzędu 200 mg%, nagle, po kilkunastu dniach od rozpoczęcia ćwiczeń nastąpi spadek glukozy do 100 mg% i pojawią się symptomy niedocukrzenia, takie, jak drżenie, silne poty i niepokój.

Są też przypadki, gdy przyzwyczajony do wysokich cukrów organizm zacznie reagować hipoglikemią na w miarę szybki i znaczny spadek poziomu glukozy, z 200 mg% na 100 mg% na przykład, w ciągu krótkiego czasu 10-15 minut.

Reasumując

Na pewno warto obserwować swój organizm, zwracać baczniejszą uwagę na to, jak reaguje w danym przypadku, w takiej, a nie innej sytuacji, zapisywać i notować na bieżąco wyniki, by zrozumieć i nauczyć się, jak należy podstępować ze swoją chorobą. Doświadczenie, jakie w ten sposób nabędziemy przyda nam się w kolejnych latach życia.

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *