Cukrzyk a problemy ze skórą

admin
20 października 2013
brak komentarzy

O czym świadczą zmiany na skórze diabetyka? Jeżeli skóra swędzi i piecze, ma skłonność do wolno gojących się ran, może to oznaczać źle wyrównaną cukrzycę.

Jeśli na skórze cukrzyka pojawiają się rany, które nie chcą się goić powinniśmy udać się do lekarza. Najprawdopodobniej swędząca i piekąca skóra oznacza niewyrównane poziomy glikemii. Zbyt duże stężenie cukru we krwi osoby chorej na cukrzycę może spowodować zmiany skórne, trudne do zagojenia rany, swędzenie i pieczenie. Spowodowane jest to hiperglikemią, zbyt duży cukier uszkodzić może naczynia krwionośne, być skutkiem zwyrodnień żylnych. Zwężone tętnice powodują niedożywienie skóry, staje się ona krucha, podrażniona, skłonna do otarć. Nie wygląda to dobrze, zdrowo, a nade wszystko jest uporczywym skutkiem zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi. Naskórek jest przesuszony, łuszczy się, skóra staje się mało odporna na działanie czynników zewnętrznych, łatwo ulega skaleczeniu, otarciom. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura łatwo może ją uszkodzić, jest podatna na wszelkiego typu zmiany chorobowe. Zimą na zmarzniętych dłoniach pojawiają się uszkodzenie, ranki, wtedy należy skórę nawilżyć.

Może pojawić się świąd, jak również mnóstwo chorób bakteryjnych, wirusowych, częściej niż u zdrowej osoby mogą występować u cukrzyka infekcje, w tym w okolicach intymnych.

Bywa, że jeszcze przed rozpoznaniem cukrzycy występują choroby związane ze zmianami skórnymi. Często w ten właśnie sposób lekarz może domyślić się, że pacjent ma problemy z metabolizmem i zbyt wysokim niż u zdrowej osoby stężeniem glukozy we krwi. Objawy chorób skóry mogą pojawić się wiele miesięcy  przed rozpoznanie u danego człowieka cukrzycy.

Niestety wszelkiego typu choroby skórne mogą wystąpić u diabetyka. Przede wszystkim związane są one z infekcjami bakteryjnymi lub spowodowane przez grzyby i wirusy. Nie będzie do tego typu dolegliwości dochodziło, jeżeli cukrzyk będzie dbał o siebie i miał wyrównane stężenie glukozy we krwi.

Podziału możemy dokonać na różnego typu zakażenia związane ze zbytnią suchością skóry, z zaburzeniami potliwości. Pojawiać się mogą czyraki, łuszczące się zaczerwienienia, przebarwienia skóry, swędzące i trudno gojące się rany. Przy czyrakach może dojść do podwyższonej temperatury. Róża to kolejna zmiana skórna, jest chorobą zapalną, której objawami są zaczerwienione policzki, wysoka temperatura i złe samopoczucie.

Jak leczy się infekcje bakteryjne? Warto wyrównać stężenie glukozy we krwi, ale bez antybiotyku się nie uda wrócić do formy.

Atakowane są wszelkie fałdy skórne, miejsca pod piersiami, pod pachami, zazwyczaj u osób cierpiących dodatkowo na nadwagę lub otyłość. Do tego bardzo często lokalizują się one w okolicach intymnych.

Może dojść nie tylko do zakażenia, wystąpić może bowiem zjawisko wynaczynień krwi, w kolorze brunatnym, przede wszystkim na nogach cukrzyka. Choroba związana z naczyniami jest także rumieniec cukrzycowy, objawem tego jest wypadanie brwi i czerwony kolor twarzy.

Na szczęście niezbyt często dochodzi do powikłania cukrzycowego w obrębie stóp i rąk, wygląda to jak pęcherze. Istnieje również zjawisko stwardnienia skóry, w różnych miejscach ciała, może to spowodować ograniczenie ruchu i mimiki.

Cukrzyk musi bardzo na siebie uważać, dbać o wyrównanie poziomu stężenia glukozy, oglądać poszczególne części ciała, być czułym na wszelkiego typu skaleczenia, otarcia, bo powikłania trudno leczyć.

Warto wybrać się do lekarza, jeżeli mamy od pewnego czasu problemy skórne. Tym bardziej, jeżeli cierpimy na cukrzycę, ponieważ leczenie chorób w obrębie skóry często jest problematyczne, a nade wszystko, podkreślam po raz kolejny należy wyrównać stężenie glukozy we krwi, od tego należy rozpocząć leczenie.

Oczywiście doskonałym pomysłem jest zaopatrzenie się w kosmetyki wyprodukowane specjalnie z myślą o cukrzykach, zmniejszają one bowiem uczucie swędzenia, chronią delikatną i mało odporna skórę diabetyka.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *