Cukrzyca a pogorszenie słuchu

admin
4 stycznia 2013
1 komentarz

Badano już związek cukrzycy z chorobami nerek oraz serca, a także z uszkodzeniem nerwów i utratą wzroku. Teraz jednak japońscy naukowcy wzięli pod lupę słuch – nowe badania sugerują, że diabetycy mogą być dwa razy bardziej narażeni na uszkodzenie słuchu niż osoby zdrowe.

Wykazano ponadto, że u młodych cukrzyków ryzyko jest jeszcze większe, niż u starszych. Należy jednak mieć na uwadze, że zależności te niełatwo jest wyjaśnić, w związku z czym trudno jest stwierdzić, czy cukrzyca ma rzeczywiście bezpośredni wpływ na pogorszenie słuchu. Dr Steven Smith, diabetolog z Mayo Clinic w Rochester (Minnesota) mówi, że choć odpowiedź na to pytanie nie może być uznana za ostateczną, to z pewnością zrobiony został duży krok w stronę powiększenia wiedzy na temat cukrzycy.

Warto wiedzieć, że już wcześniej wskazywano na związek między cukrzycą a problemami ze słuchem. W roku 2008, po zbadaniu ponad 11,000 osób, badacze z US National Institutes of Health zauważyli tę samą prawidłowość – razy większe zagrożenie pogorszeniem słuchu u osób chorych na cukrzycę niż u osób nie cierpiących na tę chorobę. Jako pogorszenie słuchu rozumiano tu problemy z rozumieniem szeptu, a także niesłyszenie niektórych słów w normalnej rozmowie.

Szacuje się, że USA żyje obecnie około 16 milionów cukrzyków, a kłopoty ze słyszeniem deklaruje wg National Institutes of Health mniej więcej 36 milionów Amerykanów.

cukier_d

Co mówią lekarze?

Lekarze z Niigata University Faculty of Medicine w Japonii, którzy są autorami badania, przypuszczają, iż zależność między cukrzycą a pogorszeniem słuchu mogłaby polegać na tym, że spowodowany cukrzycą wysoki poziom cukru we krwi może niszczyć naczynia krwionośne znajdujące się w uszach. Badacze zebrali informacje z 13 badań zrobionych wcześniej na tym polu, opublikowanych w latach 1977-2011. Dysponowali dzięki temu danymi dotyczącymi 7,377 diabetyków oraz 12,817 osób zdrowych. Po podsumowaniu zdobytych informacji, naukowcy ustalili, że ryzyko stopniowej utraty słuchu było u cukrzyków 2,15 razy wyższe niż u innych badanych; różnicę robi jednak wiek, ponieważ podczas gdy u osób przed 60 r.ż. ryzyko jest 2,61 razy większe, u ludzi po sześćdziesiątce jest ono już tylko 1,58 razy większe.

Japońscy badacze twierdzą, że aby ostatecznie rozwiązać tę kwestię, należy przeprowadzić jeszcze więcej badań wśród osób chorych na cukrzyce, które wezmą pod uwagę dodatkowe czynniki, takie jak na przykład głośne otoczenie czy wiek.

Podobne Posty
Komentarze

Jedna odpowiedź do “Cukrzyca a pogorszenie słuchu”

  1. Stanisław pisze:

    Mam obecnie 75 lat, kilkanaście lat choruję na cukrzycę. Nie zauważyłem u siebie pogorszenia słyszenia, może dlatego, że stosunkowo późno zachorowałem. Do uszkodzeń doszło w innych narządach, nigdy nie koncentowałem się na słuchu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *