Choroby dziąseł a cukrzyca

admin
6 lutego 2013
brak komentarzy

Ulubionym tematem dr. Shannona Millsa jest związek między ogólnie rozumianym dobrym stanem zdrowia oraz dobrym stanem uzębienia. Mills uważa, że jest to bardzo ważne zagadnienie, ponieważ wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że zęby mogą wiązać się ze stanem zdrowia. Wydaje im się, że stomatologia i medycyna to zupełnie oddzielne dziedziny, oraz że zęby nie są w żaden sposób zależne od reszty ciała. I tu właśnie się mylą! Nasze zęby są bowiem ściśle związane z ciałem oraz z naszym systemem immunologicznym.  Według dr. Millsa, doskonałym przykładem na tę zależność jest wpływ chorób serca na cukrzycę. „Zawsze to wiedzieliśmy, słyszałem o tym już będąc na studiach, ale nowe badania potwierdziły i wyjaśniły tę sprawę” – mówi.

Choroby dziąseł

Powiązanie chorób przyzębia oraz cukrzycy działa w obie strony; diabetycy są bardziej narażeni na poważne choroby dziąseł, lecz problemy z dziąsłami mogą także wpływać na poziom glukozy we krwi, tym samym pozwalając chorobie się rozwijać. Cukrzycy zwykle wcześniej niż inni zapadają na choroby przyzębia; co więcej, przypadłości te mają u nich cięższy przebieg. Mogą zacząć tracić zęby już około czterdziestki. Mills mówi, że kolejnym czynnikiem powodującym wypadanie zębów i choroby dziąseł jest palenie. Rzucenie tego nałogu jest więc niezbędne zarówno dla cukrzyków, jak i dla osób mających problemy z przyzębiem.

Co nam mówią badania?

Wyniki badań sugerują, że cukrzycy są narażeni na poważne choroby dziąseł, gdyż są wyjątkowo podatni na infekcje bakteryjne, a ponadto ich organizm gorzej broni się przed atakującymi dziąsła bakteriami. Jeśli poziom glukozy we krwi nie jest kontrolowany, diabetycy są zagrożeni chorobami przyzębia, a także utratą zębów dużo bardziej, niż osoby zdrowe. Należy wiedzieć, że tak samo jak inne infekcje, choroby dziąseł mogą powodować wzrost poziomu cukru we krwi i tym samym utrudniać leczenie cukrzycy. Wśród związanych z cukrzycą problemów jamy ustnej są także pleśniawki oraz uczucie suchości w ustach. Dlatego, jak podkreśla dr Mills, regularne wizyty u dentysty to podstawa dbałości o zdrowie. „Jeśli masz cukrzycę, poinformuj o tym swojego dentystę” – radzi. „Jeśli natomiast dentysta zauważy, że twoje problemy z dziąsłami stają się coraz groźniejsze, sam zapyta, czy jesteś diabetykiem. Jeżeli jednak dentysta nie weźmie pod uwagę, że przyczyną chorób przyzębia u jego pacjenta może być cukrzyca, pacjent powinien wziąć sprawy w swoje ręce i umówić się do lekarza, aby to sprawdzić.”

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *