Będziesz mieć syna? Uwaga na cukrzycę ciężarnych

admin
8 listopada 2016
brak komentarzy

Stowarzyszenie Endocrine Society publikuje w magazynie Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism niepokojące wyniki badań. Z ich badań wynikło, że płeć dziecka może spowodować, iż matka w przyszłości zachoruje na cukrzycę ciężarnych albo cukrzycę typu 2.

Cukrzyca przyszłych mam

Cukrzyca ciężarnych pojawia się w momencie, gdy przyszła mama ma zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Problem tej choroby dotyczy 3 do 6 procent wszystkich ciężarnych kobiet. Ten stan może z kolei doprowadzić do rozwinięcia się cukrzycy typu 2.

To wszystko już wiedzieliśmy – teraz jednak pojawiają się nowe przesłanki. Zdaniem badaczy z Uniwersytetu w Toronto, u kobiet, które oczekują syna, występuje większe ryzyko zachorowania na cukrzycę ciężarnych, niż u pań mających urodzić dziewczynkę. Uważa się, że cukrzyca ciążowa pojawia się w następstwie zaburzeń metabolizmu u matki i okresowych zmian w jego funkcjonowaniu, które występują podczas ciąży – przypomina Dr Shah, lekarz z Toronto i jeden z autorów badania. – Nasze badania sugerują, że męskie płody wywołują większe zmiany metaboliczne, niż płody żeńskie. Z kolei w przypadku kobiet czekających na córeczki zachodziło większe ryzyko, że po ciąży zostanie u nich zdiagnozowana cukrzyca typu 2.

Zdrowie podczas ciąży

Często mówi się o wpływie stanu zdrowia kobiety ciężarnej na dziecko – każdy wie, jak ważne są pożywienie, samopoczucie i komfort psychiczny przyszłej mamy. Jednak dzięki tym badaniom widzimy, że także i dziecko może pomóc nam lepiej zrozumieć stan zdrowia matki, a nawet przewidzieć, na co może ona zachorować w przyszłości.

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *