Dołącz do nas i pobieraj bezpłatny newsletter

Zabiegi dla cukrzyków z dobrze wyrównanym stężeniem glukozy we krwi

Jeżeli nie miewasz wahań cukrów, występuje u Ciebie normoglikemia, masz dobre wyniki, stężenia glukozy niemalże jak zdrowa osoba, możesz spokojnie skorzystać z masażu, sauny, czy solarium. Jakie są korzyści ze stosowania tego typu zabiegów? Na pewno należy pamiętać o tym, że insulinę należy chronić przed wysokimi temperaturami, czy jesteśmy w saunie, solarium, czy na plaży.

Masaż na pewno da nam wiele korzyści jeżeli chodzi o układ krwionośny, pobudzi krążenie, wpłynie pozytywnie na skórę. Powoduje on bowiem rozszerzenie naczyń krwionośnych, wzrośnie szybkość przepływu krwi, pomaga w przyspieszeniu rozprzestrzenienia się insuliny w naszym organizmie, jak też prędzej zostanie zużyta glukoza. Jeżeli diabetyk ma wyrównaną cukrzycę, masaż może obniżyć stężenie glukozy we krwi. Na pewno należy zachować szczególna ostrożność, jeśli mamy jakieś zadrapania, skaleczenia, bo używane przy masażu kremy, talki, olejki mogą doprowadzić do zakażeń.

Zabieg ten może tak samo, jak każdy inny wysiłek fizyczny doprowadzić do hiperglikemii lub hipoglikemii.

Sauna pomaga przy odnowie biologicznej, jest zabiegiem kosmetyczno-higienicznym. Może spowodować spadek cukru, gdyż ma działanie hipoglikemizujące, gdyż przyspiesza przemianę materii i powoduje szybsze bicie serca. Pozytywnie wpływa na krążenie, rozszerza naczynia krwionośne, uważana jest za skuteczną metodę walki z chorobami naczyń obwodowych. Należy zachować bardzo daleko posuniętą ostrożność, przy korzystaniu z sauny, jeżeli chorujemy na cukrzycę. Duża utrata wody z organizmu, pobudzenie układu hormonalnego, między innymi hormonów kory nadnerczy może spowodować hiperglikemię, wzrost cukru do wartości niepożądanych.

Solarium działa podobnie jak słońce: pobudza przemianę materii, układ hormonalny, poprawia odporność organizmu, przyspiesza krążenie krwi. Może tym samym obniżyć stężenie glukozy we krwi diabetyka, a nawet doprowadzić do hipoglikemii. Chorzy na cukrzycę mogą cierpieć na różnego typu dolegliwości i zmiany skórne, dlatego zanim pójdą do solarium lub wystawią się na działanie naturalnych promieni słonecznych powinni poradzić się lekarza dermatologa.

Pamiętajmy również o tym, że jeżeli korzystamy z pompy insulinowej musimy dbać o insulinę, nie może Byrona narażona na czynniki zewnętrzne, poddawana być zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze, gdyż może to doprowadzić do tragedii. Insulina wystawiona na słońce może się skrystalizować, a co za tym idzie nie nadawać się do użytku.

Oceń:
1
0
Komentarzy 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *