Dołącz do nas i pobieraj bezpłatny newsletter

Rozpoznana cukrzyca i inne stany hiperglikemiczne

Jeżeli w badaniu zupełnie przypadkowych stężenie cukru we krwi jest wyższe niż 200 mg/dl , o jakiejkolwiek porze dnia, nieważne, ile czasu upłynęło od spożycia posiłku, to możemy mówić już o tym, że człowiek, u którego wykonano to badanie choruje na cukrzycę. Z kolei na czczo, przed jakimkolwiek posiłkiem, z samego rana, jeżeli stężenie to jest wyższe niż 125 mg/dl, na co najmniej 8 godzin po ostatniej konsumpcji zrobione zostało badanie to wtedy również mamy do czynienia z cukrzykiem.

Badanie wykonane na osobie, u której podejrzewa się to schorzenie, jeżeli stężenie „cukru” we krwi przekracza u niej 200 mg/dl po dwóch godzinach od momentu, w którym poda się75 gglukozy, czyli wykona się na pacjencie doustny test obciążenia glukozą to ostatnia grupa rozpoznawania cukrzycy.

Nietolerancję glukozy można z kolei spotkać u osób, które mają niższe stężenie glukozy w surowicy krwi na czczo niż 126 mg/dl. Podobnie po dwóch godzinach od wykonania testu tolerancji glukozy stężenie to wynosi od 140 do 200 mg/dl. Prawidłowa, książkowa glikemia na czczo to wartość od 60 do 100 mg/dl. O nieprawidłowej glikemii mówimy w wypadku wyższej od 100 mg/dl do 125. O nieprawidłowej tolerancji glukozy wtedy, gdy test nietolerancji wskazuje na 140 do 200 mg/dl. Stan przedcukrzycowy jest wtedy, gdy któraś z dwóch powyższych nietolerancji występuje u pacjenta. I na koniec cukrzyca, która objawia się hiperglikemią, czyli „wysokim cukrem” mówiąc potocznie, wyższym niż 200 mg/dl. Czy też dwukrotnie stwierdzoną glikemią na czczo wyższą niż 126 mg/dl albo glikemią w drugiej godzinie po obciążeniu glukozą wyższej niż 200 mg/dl.

Leczenie cukrzycy ma na celu dążenie do uzyskania jak najbardziej zbliżonych „cukrów” czy też całkowicie prawidłowych stężeń glukozy we krwi. Aby przekonać się, czy cukrzyca leczona jest dobrze, czy „cukry” są takie, jakie być powinny bada się u cukrzyka wskaźnik dodatkowy, jakim jest stężenie hemoglobiny glikowanej we krwi. To hemoglobina, która została połączona z glukozą. Jeżeli jest zbyt wysoka ukazuje podwyższone stężenie glukozy we krwi. Najlepiej jeżeli mamy wartości zbliżone do 6 czy 7 %. Niestety źle wyrównana cukrzyca może prowadzić do bardzo niebezpiecznych dla życia i zdrowia powikłań.

Oceń:
8
0
Komentarzy 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jedna odpowiedź na „Rozpoznana cukrzyca i inne stany hiperglikemiczne

  1. Pietrulla pisze:

    Ciesze sie ze znalazlem twoja stronke, teraz jestem tu stalym gosciem, tylko troche ciezko bylo ja znalezc w wyszukiwarce na podana fraze, trzeba ja lepiej wypozycjonowac. Podlacz sobie ja do systemu wymiany linkow i masz pozycjonowanie za darmo, ruch powinienen ci wzrosnac kilkakrotnie jak wbijesz sie na pierwsza strone google.
    Wpisz sobie w google – seo stronka z seo poradami – tu jest wszystko opisane, napewno ci sie przyda
    pozdro