Dołącz do nas i pobieraj bezpłatny newsletter

Powikłania czyli to, czego cukrzyk boi się najbardziej

Jeżeli nasza cukrzyca prowadzona jest źle, cukry nie są wyrównane, poziom stężenia glukozy we krwi waha się znacznie, nie jest utrzymywany w granicach normy, możemy spodziewać się, że rozwiną się u nas powikłania w związku z cukrzycą. Cukrzyk chorujący przez wiele lat, przy złej kontroli może mieć do czynienia z różnego rodzaju powikłaniami, w mniejszym lub większym stopniu i o mniejszym bądź większym nasileniu.

Niekorzystne zmiany zdrowotne możemy zaobserwować:

  1. w obrębie wzroku:  retinopatia cukrzycowa, a więc uszkodzenie siatkówki i zaćma, czyli zmiany w soczewce prowadzące do jej zmętnienia. Na początku u chorych można zaobserwować mikrotętniaki, krwotoki, wysięki, mikrozawały, wystąpić też mogą  nowotworzenia naczyń oraz wylewy krwi z nowych kruchych naczyń do siatkówki. W skrajnych przypadkach mogą owe powikłania doprowadzić do ślepoty. Retinopatia u chorych na cukrzycę typu 1 od około 15 lat jest stwierdzana dosyć często i w różnych etapach, stadiach zaawansowania, tutaj wazna role odgrywają takie czynniki, jak ciąża, nadciśnienie tętnicze, zła kontrola glikemii.

2.   w obrębie nerek:    nefropatia cukrzycowa,  a więc uszkodzenie czynności nerek      prowadzące do ich niewydolności i konieczności leczenia dializami czy tez przeszczepem nerki.

3. w obrębie włókien nerwowych:   neuropatia cukrzycowa, a więc uszkodzenie układu nerwowego prowadzące do wielu różnych objawów. Najczęściej dochodzi do polineuropetii cukrzycowej, której charakterystyczne objawy to zaburzenia czucia, uczucie drętwienia, bólu, parzenia nóg i rąk.

4.   inny rodzaj neuropatii cukrzycowej to neuropatia autonomicznego układu nerwowego, układ ten jest niezależny od woli człowieka, odpowiada za pracę niemalże wszelkich narządów, jak tez układów naszego organizmu, tu możemy wyróżnić: zaburzenia pracy serca, nieprawidłowe ciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, przede wszystkim mowa tu o uporczywych biegunkach, zaburzenia w oddawaniu moczu.

5. makroangiopatia w przypadku chorujących na cukrzycę wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia zawału mięśnia sercowego

6.      zespół stopy cukrzycowej  to zespół zaburzeń ukrwienia i unerwienia stopy, co prowadzi do rozwoju owrzodzeń, zmian stopy, infekcji, w konsekwencji może zakończyć się lat, szczególnie dotyczy to mężczyzn, jak też ludzi, którzy nie dbają o swoje „cukry”, mają powikłania sercowo – naczyniowe. To cukrzyca jest najczęściej spotykanym powodem nieurazowych amputacji stóp.

7choroba niedokrwienna ośrodkowego układu nerwowego, chodzi tu o to, że może doprowadzić do mniejszego lub większego stopnia uszkodzenia mózgu.

Warto zatem dbać o siebie, mierzyć stężenie cukru we krwi, za pomocą glukometru, dbać o siebie, swoje zdrowie, by jak najdłużej cieszyć się życiem, z dala od powikłań, które są bardzo groźne czasami i mogą prowadzić nawet do śmierci.

Oceń:
3
0
Komentarzy 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Insulinowi.pl