Dołącz do nas i pobieraj bezpłatny newsletter

Jak dostrzec dobre strony cukrzycy?

Czy cukrzyca ma jakiekolwiek plusy? Jeśli należysz do osób, które szklankę uważają za do połowy pełną, być może już starałeś się je znaleźć. Koniecznie spróbuj! Przeprowadzone niedawno badania udowodniły, że motywowanie ma zbawienny wpływ na stan naszego zdrowia. Sześćdziesięcioro jeden dorosłych diabetyków wzięło udział w specjalnym motywującym programie, którego zadaniem była zmiana ich podejścia do choroby na bardziej pozytywne. Po trzech miesiącach uczestnicy badania zauważyli, że ich waga obniżyła się do odpowiedniego poziomu, a wartość BMI, ciśnienie krwi, poziom trójglicerydów oraz hemoglobiny A1c również przedstawiały się o wiele korzystniej, niż przed udziałem w programie. Dobre wyniki utrzymywały się ponadto przez długi czas po zakończeniu programu. Nastawienie psychiczne ma więc zasadniczy wpływ na realny stan zdrowia!

Poniżej znajdziesz kilka sugestii co do tego, jak spojrzeć na cukrzycę z nowej perspektywy. Co daje Ci cukrzyca?

Lepszy kontakt z własnym ciałem. Osoby chore na cukrzycę muszą nie tylko mierzyć poziom cukru we krwi każdego dnia – muszą także umieć odczytywać sygnały, które ich organizm im wysyła: kłopoty ze wzrokiem, problemy ze stopami, zmiany wagi… Większa świadomość tego, co nasze ciało chce nam przekazać, jest bardzo istotna. Dzięki niej jesteśmy w stanie szybko reagować, gdy zauważymy nawet małe nieprawidłowości.

Szansa na poznawanie nowych smaków. Gdy lekarz zdiagnozował u Ciebie cukrzycę, prawdopodobnie powiedział Ci też, że czas na zmianę diety. Nie martw się tym, że musisz pożegnać swoje ulubione smakołyki – pomyśl raczej, co możesz wprowadzić do menu, tak, by było zdrowo i smacznie. Być może nie zjesz już ulubionych lodów… Możesz za to pozwolić sobie na dietetyczne lody, a także odkryć nowe, wcześniej nieznane desery. Zrób listę nowych produktów, które mogą zagościć w Twojej diecie, i po kolei ich próbuj.

Poznawanie nowych ludzi. Cukrzyca to bardzo częsta choroba, dlatego istnieje wiele grup wsparcia. Możesz spotykać się z bratnimi duszami, w Internecie albo w tradycyjny sposób i rozmawiać na wspólne tematy, dzielić się obawami, radościami, lub… świetnymi przepisami. Choć choroba nie jest najweselszym tematem, może mimo to stanowić pretekst do zawierania bardzo wartościowych znajomości.

Motywacja do ćwiczenia. Spójrzmy prawdzie w oczy: niełatwo jest zmusić się do ćwiczeń. Cukrzyca natomiast nie pozostawia innego wyboru – ruch jest bardzo ważnym elementem w jej leczeniu. Nie musisz ćwiczyć samotnie, możesz zaprosić przyjaciół, zapisać się do klubu fitness lub znaleźć grupę osób z podobnym planem. Spróbuj, a nie pożałujesz!

Nauka gotowania. Masz do dyspozycji niemal nieskończoną liczbę książek i stron internetowych, gdzie znajdziesz łatwe przepisy dla cukrzyków. Możesz nauczyć się w inny sposób przyrządzać ulubione potrawy, a także gotować nowe, które będą pasowały do Twojej diety.

Uprzejme odmawianie jedzenia. Tylko pomyśl! Masz wśród znajomych czy rodziny kogoś, kto usilnie częstuje Cię niekoniecznie smacznymi potrawami? „Dziękuję, ale nie mogę; mam cukrzycę” – odmawianie nigdy nie było aż tak proste!

Szansa na zdrowie. Jeśli przestrzegasz diety, dbasz o linię, ćwiczysz i walczysz ze stresem, to w ten sposób nie tylko walczysz z cukrzycą, lecz walczysz również o swoje zdrowie.

Większa samodyscyplina. Jeśli chcesz mimo cukrzycy żyć pełnią życia, musisz stosować się do zaleceń lekarza. To z kolei wymaga zdyscyplinowania, które przyda się każdemu w wielu różnych aspektach życia: w pracy, domu i w rodzinie, gdzie możesz stanowić wzór do naśladowania.

Zdrowie całej rodziny. Jeśli już musisz zdrowo się odżywiać I prowadzić higieniczny tryb życia, dlaczego by nie włączyć w to całej rodziny? Na zbilansowanej diecie, regularnych ćwiczeniach i kontroli wagi skorzystają wszyscy!

Bądź wzorem do naśladowania. Nowy, zdrowy styl życia to naprawdę coś, co warto pokazać dzieciakom, aby mogły Cię naśladować. Możesz stać się inspiracją dla nich oraz dla innych diabetyków, którym pokażesz, jak mądrze żyć z cukrzycą.

Oceń:
3
0
Komentarzy 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *