Dlaczego ważne są pomiary cukru?

By in pomiar cukru, pomiary cukru
0 0 0 No comments

Jeżeli mierzymy stężenie glukozy we krwi sporadycznie, żeby nie powiedzieć wcale, sami siebie skazujemy na wszelkiego typu dolegliwości. Normoglikemia, czyli zachowanie w miarę zbliżonych do normalnych poziomów cukru, jak u zdrowego człowieka jest niebywale pomocna w długim i zdrowym życiu. Wtedy ryzyko powikłań, groźnych dla naszego życia i zdrowia jest mniejsze, organizm jest odporniejszy i mniej podatny na wszelkiego typu schorzenia, choroby współistniejące z cukrzycą. Diabetyk, który zbyt rzadko mierzy stężenie glukozy może mieć nieprawidłowe poziomy cukru, nawet o tym nie wiedząc. Jeżeli nie będzie zdawał sobie z tego sprawy, nie będzie tego świadomy, nie uda mu się prawidłowo leczyć i prowadzić intensywnej insulinoterapii, która w przypadku osób chorujących na cukrzycę typu pierwszego jest konieczna!

Pomiary cukru zwiększa komfort życia

Blood sugar measuring deviceU wielu cukrzyków poprawa kontroli wiąże się z lepszym samopoczuciem, z poprawą komfortu życia. Bez pomiarów ciężko uświadomić sobie, poczuć, jakie stężenie glukozy mamy w chwili obecnej. Udowodniono wielokrotnie, że prawidłowe stężenie cukru we krwi diabetyka i dobra kontrola choroby opóźnia powikłania cukrzycowe, a nawet zapobiega ich powstawaniu. Po kilku latam może bowiem dojść do zwiększenia ryzyka zawału serca i choroby wieńcowej, pogorszeniu może ulec krążenie, może dojść do utraty czucia w nogach i stopach, czy uszkodzeniu mogą ulec nerki lub wystąpić może retinopatia, powikłanie okulistyczne. U niektórych cukrzyków nie wystąpią w ogóle żadne powikłania, inni mogą zachorować tylko na niektóre, nie można tego przewidzieć, być pewnym na sto procent, że akurat u nas pojawi się to czy inne powikłanie cukrzycowe. W związku z tym należy walczyć o siebie i dbać o dobre wyrównanie cukrzycy.

Cukier i insulina

U osób zdrowych cukier i insulina stale ze sobą współpracują. Chorujący na cukrzycę musza sami o to zadbać, opierać się na własnym doświadczeniu z chorobą, nauczyć się z nią żyć. Dostosowywać dawki insuliny do swoich potrzeb i do ilości spożywanych posiłków. Warto mierzyć stężenie glukozy we krwi kilkakrotnie w ciągu doby, o różnych porach dnia i nocy

Oceń:
4
1
Komentarzy 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *