Dołącz do nas i pobieraj bezpłatny newsletter

Cukrzyca w ciąży

Po pierwsze, jeżeli już mammy cukrzycę i chcemy urodzić zdrowe dziecko, na pewno nam się to uda. Sama jestem tego doskonałym przykładem, ponieważ urodziłam dwoje zdrowych dzieci, podczas, gdy byłam już diabetykiem. Na pewno trzeba być pod stałą kontrolą lekarza, zaplanować ciążę, dbać o siebie i swoje stężenie glukozy we krwi. Warto, ponieważ nie chodzi tu tylko o nas samych, ale i o życie, które rozwija się w nas.

A teraz o cukrzycy ciążowej. To zaburzenie tolerancji glukozy, które po raz pierwszy pojawia się u nas w czasie ciąży. Jest to skutek zmian metabolicznych, jak również hormonalnych, jakie zachodzą w naszym organizmie, prowadzą one zazwyczaj do insulinooporności. W większości przypadków po urodzeniu dziecka cukrzyca mija, ale najprawdopodobniej po kilkunastu latach może u tych osób pojawić się cukrzyca typu 2.

Między 24, a 28 tygodniem ciąży lekarz ginekolog, prowadzący daną pacjentkę, zleci test na tolerancje glukozy. Jeżeli wynik będzie w granicach 100 mg/dl wszystko jest w porządku, ale jeżeli poziom glukozy we krwi będzie wyższy, nawet do 180mg/dl świadczyć to będzie o tym, że być może pojawił się problem. Wykonane zostanie kolejne badanie, tym razem pacjentka dostanie nie50 g, a75 gglukozy do wypicia, a po dwóch godzinach oznaczona zostanie wartość cukru we krwi ciężarnej. W tym wypadku, jeśli wynik będzie wyższy niż 140 mg/dl oznaczać to będzie, że cierpi ona na cukrzycę ciążową.

Leczy się ją podobnie jak cukrzycę „normalną”, na pewno dietą, ubogą w cukier, rezygnujemy z jakichkolwiek produktów słodzonych, zawierających cukier, musimy także mierzyć stężenie glukozy w naszej krwi, regularnie. 60 minut po posiłku nie może być to stężenie wyższe niż 140mg/dl, w dwie godziny po posiłku powinien ten wynik być mniejszy niż 120 mg/dl. Jeżeli rano, na czczo cukier ma wartość od 60 do 100 mg/dl, nie ma konieczności leczenia insuliną, czasami jednak należy wspomóc się tym.

Cukrzyca ma znaczenie w przypadku ciąży i nie należy tego bagatelizować. Może mieć wpływ na dziecko bardzo znaczący, doprowadzić do zwiększenia płynu owodniowego, obumarcia wewnątrzmacicznego płodu, czy spowodować zbyt dużą masę płodu.

Oceń:
0
0
Komentarzy 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *