Dołącz do nas i pobieraj bezpłatny newsletter

Co może jeść cukrzyk?

Cukrzyk powinien jeść zdrowo, ale wcale nie oznacza to, że niesmacznie. Tak naprawdę wszyscy powinniśmy stosować się do zasad, jakie ograniczają osoby chorujące na cukrzycę. Warto jeść mniej tłusto, ograniczyć kaloryczność spożywanych przez nas potraw, pieczywo jasne zamienić na ciemne, bułki grahamki, chlebek razowy, to produkty smaczne i zdrowe, naprawdę warto się do nich przekonać.

Na śniadanie możemy zajadać ser biały, twarogowy, najlepiej chudy na pieczywie ciemnym, z ziarnami. Nie polecam do tego herbaty ze słodzikiem, w ogóle nie zachęcam do korzystania z niego. Początkowo trudno było mi się przyzwyczaić do picia herbaty z cytryna bez cukru, zastępowałam go słodzikiem właśnie, ale wcale mi to nie służyło i szybko zrezygnowałam z niego. To tylko kwestia przyzwyczajenia, naprawdę. Nie wierzyłam w to i ja, ale z biegiem czasu polubiłam swoją herbatę i nie wykrzywia mi się już twarz, gdy popijam kanapkę takim płynem. Do tego warto zjeść jakiś owoc, na przykład jabłko, kiwi, kawałek grejpfruta.

Dla nas cukrzyków najważniejsza zasada brzmi: jedz mniejsze ilości, ale za to częściej.

 

Po dwóch, trzech godzinach od śniadania możemy skonsumować jogurt naturalny, czy tez jakąś kanapkę. Pamiętajmy jednak, że wszystko zależy od naszego organizmu, warto pamiętać o zasadach, ale nie zawsze się one sprawdzają. Zależy to od wielu czynników, od ilości wysiłku fizycznego, od tego, co zjedliśmy i ile rano, jakie mamy stężenie glukozy we krwi, czy jesteśmy szczupli, czy tez musimy uważać, na to, co jemy i ile.

Na obiad proponuję zupę pomidorową, w ilości odpowiedniej oczywiście dla osoby chorującej na cukrzycę, bez zaprawiania jej śmietaną, lepiej jogurtem naturalnym, który może być dla nas sprzymierzeńcem i przyjacielem w codziennym życiu. Na drugie danie proponuję pierś kurczaka gotowaną i porcję ryżu. Na podwieczorek może sok pomidorowy, a na kolację ciemne pieczywo z ogórkiem i polędwicą drobiową.

Dieta cukrzyka musi być różnorodna, bogata w składniki odżywcze, pamiętajmy o tym, nie należy jeść każdego dnia tego samego, regularnie, zdrowo, ale i smacznie.

 

Anna Grzyb

Oceń:
3
0
Komentarzy 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *