Związek między cukrzycą oraz starzeniem się a chorobą Alzheimera

admin
4 stycznia 2013
brak komentarzy

Coraz więcej dowodów wskazuje na istnienie powiązania między cukrzycą a chorobą Alzheimera, lecz nie wyjaśniono jeszcze działania mechanizmu psychologicznego, za pośrednictwem którego cukrzyca uszkadza działanie mózgu. Badacze z Salk Institute for Biological Studies opublikowali wyniki badań, które dowodzą, iż cukrzyca wzmaga rozwój cech starzenia się, które mogą leżeć u podstaw początkowych stanów patologicznych u osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Wykazano mianowicie, że w mózgach myszy chorych cukrzycę występują dwa typowe objawy choroby Alzheimera – akumulacja beta-amyloidu i białka tau, szczególnie w komórkach otaczających naczynia krwionośne. Beta-amyloid to peptyd, który, zdaniem naukowców, może powodować chorobę Alzheimera. Gromadzi się on wewnątrz astrocytów, komórek mózgowych, które w wyniku reakcji na niego uwalniają cząsteczki zapalne, mogące niszczyć neurony. Poprzednie badania na myszach z cukrzycą typu 1 nie wykazały istnienia tego zjawiska.

Badania potwierdzają

Pamela Maher, jedna z osób odpowiedzialnych za badania, twierdzi, że potwierdzają one istnienie zależności pomiędzy cukrzycą, starzeniem się oraz chorobą Alzheimera. „Udowodniliśmy, że cukrzyca typu 1 wzmaga gromadzenie się beta-amyloidu w naczyniach krwionośnych w mózgu oraz przyspiesza starzenie się mózgu”, mówi. To odkrycie oznacza, że system nerwowo-naczyniowy może stać się kolejnym strategicznym punktem w leczeniu wczesnych stadiów choroby Alzheimera. Maher tłumaczy, że jej zespół nie ustalił wprawdzie szczegółów dotyczących mechanizmu powodującego nagromadzenie beta-amyloidu i białka tau w mózgach myszy, jednak udowodnił, że zmiany w astrocytach, jak również i inne prozapalne procesy oraz wiązanie się białek z cukrem mogą wchodzić w skład tego procesu.

„Astrocyty są bardzo ważne dla komórek nerwowych w mózgu” – mówi główny autor badania, Antonio Currais. „Zarówno przewlekłe zapalenie nerwów obwodowych, jak i nasilona nieenzymatyczna glikozylacja białek łączą się z cukrzycą; obie te zmiany mogą wpływać na zmianę funkcji astrocytów przez mózg, co z kolei prowadzi do zmian przypominających chorobę Alzheimera.”

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *