Wysiłki planowane i nieplanowane

admin
18 czerwca 2013
brak komentarzy

Jest to podział stworzony na potrzeby książki, która zainspirowała mnie do napisania artykułu na ten temat, a mianowicie „Gimnastyka diabetyka. Cukrzyca a wysiłek fizyczny.” Antoniego Buczkiewicza.

Pierwszy, planowany wysiłek fizyczny to regularne ćwiczenia z zakresu gimnastyki, „trening fizyczny będący metodą wspomagającą leczenie cukrzycy”.*  Powinniśmy zaplanować długość, intensywność naszego wysiłku, zwracając jednocześnie uwagę na ilość spożytego przez nas posiłku, dostarczonej ilości węglowodanów, jak również na ilość insuliny, którą dostarczyliśmy naszemu organizmowi i w którym momencie, czy kilkanaście minut przed planowanym wysiłkiem, zależy to od wielu różnych czynników.

Drugi, nieplanowany w żadnym stopniu wysiłek to według autora każda inna aktywność o niestałej intensywności, jak też zmiennym czasie trwania, można tu zaliczyć zatem: prace zawodową, pracę w domu, na ogródku, zakupy, zabawa z dzieckiem, taniec. W znaczeniu terapeutycznym nie są one istotne, ale wpłynąć mogą na poziom glukozy we krwi. Nie możemy przewidzieć, ile będzie trwał tego typu wysiłek fizyczny, ani jak będzie intensywny, dlatego też nie uda nam się przewidzieć reakcji naszego organizmu na taki rodzaj ruchu. Aby obronić się przed spadkiem cukru, jak również przed hiperglikemią, czyli zbyt wysokim poziomem stężenia glukozy we krwi, powinniśmy poznać dogłębnie reakcje naszego organizmu.

Przygotować się na wahania cukru, związane nie tylko z wysiłkiem fizycznym, ale także z wszelakimi sytuacjami życiowymi, jakie mogą mieć miejsce. Dokładnie, dogłębnie warto poznać temat cukrzycy, obserwować swój organizm i uczyć się na błędach, nie popełniać po raz drugi tych samych niedociągnięć, starać się ich unikać, wykluczać je. Poza tym wielkie znaczenie ma tutaj mierzenie systematycznie i regularnie stężenia glukozy w naszej krwi, bez tego nie ma co planować jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Trzeba także obserwować swój organizm, wychwytywać wszelakie anomalie, niepokojące nas objawy, wszystko to, co wydaje nam się nienormalne, co budzi nasz lęk i niepokój, szczególnie w czasie trwania wysiłku fizycznego, przed nim i po nim również.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *