Stan przedcukrzycowy może oznaczać zagrożenie dla nerek

admin
9 sierpnia 2016
brak komentarzy

Naukowcy odkryli, że wysoki poziom glukozy we krwi może uszkadzać nerki jeszcze przed pojawieniem się cukrzycy. Te wyniki badań powinny stanowić ostrzeżenie.

Co roku u wielu osób diagnozuje się niewydolność nerek. Polega ona na tym, że nerki nie są w stanie pełnić funkcji regulacyjnej i oczyszczać krwi oraz usuwać z organizmu wody, a więc wzrasta w nim stężenie produktów przemiany materii i toksyn. Przyczyn niewydolności nerek jest kilka: wysokie ciśnienie, kłębuszkowe zapalenie nerek czy choroby urologiczne to niektóre z nich. Najczęstszym powodem występowania tego stanu jest jednak cukrzyca – w 44% przypadków to ona powoduje problemy z nerkami. Nawet regularne pomiary cukru we krwi nie są w stanie uchronić cukrzyków przed niewydolnością tego organu.

Życie z niewydolnymi nerkami nie jest łatwe. Konieczne są albo dializy, albo przeszczep nerki. Jednak proces pogarszania się funkcjonowania nerek może trwać przez wiele lat. Niewydolność rzadko pojawia się podczas pierwszych 10 lat chorowania na cukrzycę – zwykle diagnozuje się ją u osób, które mają cukrzycę od 15-25 lat.

Stan przedcukrzycowy a choroby nerek

Wielokrotnie udowodniano już, że niewydolność nerek pojawia się u cukrzyków. Jak dotąd nie zbadano jeszcze natomiast, jak wygląda to u osób ze stanem przedcukrzycowym. Dopiero ostatnio opublikowano badania przeprowadzone na grupie ponad 1200 osób w wieku 50-62, które nie są cukrzykami. Następnie zidentyfikowano osoby, których poziom cukru we krwi wskazywał na stan przedcukrzycowy i przez ponad 5 lat monitorowano stan ich zdrowia.

Badania wykazały, że u osób ze stanem przedcukrzycowym występuje ryzyko pojawienia się wzmożonej filtracji kłębuszkowej oraz albuminurii, czyli schorzeń nerek. Dlatego zdaniem naukowców już osoby ze stanem przedcukrzycowym powinny czujnie obserwować nerki, tak aby jak najwcześniej zacząć leczyć ewentualne nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu.

Jak spowalniać rozwój chorób nerek?

Jest na to kilka sposobów. Przede wszystkim należy uważać na ciśnienie krwi, ponieważ nadciśnienie to druga główna przyczyna niewydolności nerek. Kolejny ważny punkt to dieta, w której nie ma nadmiaru białek. Cukrzycy nie powinni przesadzać z ich przyswajaniem, gdyż mogą być szkodliwe dla nerek. Oczywiście kluczowe jest również monitorowanie poziomu cukru we krwi – udowodniono już, że u pacjentów, którzy regularnie go kontrolują, rozwój chorób nerek jest spowolniony aż o 50%.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *