Sprawdź czy nie masz cukru we krwi i moczu

admin
22 października 2013
brak komentarzy

Chory na cukrzycę człowiek powinien odwiedzić lekarza co najmniej kilka razy w roku. Czasem stosuje się do tego, czasami nie. Stężenie glukozy we krwi powinien oznaczać kilka razy w ciągu doby. Warto wykonać również test na obecność cukru we krwi i w moczu. Ułatwi to lekarzowi, który prowadzi Twoją cukrzycę pracę. Pomoże ustalić, czy stężenie glukozy nie jest zbyt wysokie, wykaże nadmiar cukru. Nie powie, czy poziom glukozy jest zbyt niski, nie wskaże dokładnie, jaki jest wynik stężenia.

Testy na obecność cukru

Najbardziej znanym i często stosowanym testem jest zanurzenie końcówki specjalnego plastikowego paska w próbce moczu. Pasek zmieni kolor, wskaże obecność cukru w moczu. Badanie stężenia glukozy we krwi jest dokładniejszym wynikiem, ale musimy nakłuć palec, by tego pomiaru dokonać. Musimy bowiem uzyskać kroplę naszej krwi. Na niemalże identycznej zasadzie działają testy na obecność cukru we krwi, jak te na obecność moczu, zmiana koloru paska mówi nam, czy obecna jest glukoza w naszej krwi. Pokazuje nam stopień nadmiaru cukru. W szpitalnym laboratorium oznaczyć możemy również poziom hemoglobiny glikowanej. Wynik powie nam, czy prawidłowo leczona jest nasza choroba, czy stężenie glukozy we krwi w ciągu ostatnich trzech miesięcy było prawidłowe.

Test na obecność acetonu.

Aceton pojawi się wtedy, gdy nasz organizm niszczy tkankę tłuszczową, by nakarmić niedożywione komórki. Pojawia się wtedy, gdy cukrzyca nie jest odpowiednio prowadzona, źle kontrolowana. Produkowany w nadmiarze może poważnie zagrozić naszemu zdrowiu, doprowadzić do kwasicy ketonowej. Jeżeli poziomy glukozy we krwi są zbyt wysokie, musimy nastawić się na to, że trzeba będzie dodatkowo wstrzykiwać sobie insulinę, w celu uniknięcia i przeciwdziałaniu rozwojowi kwasicy ketonowej.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto udać się do lekarza, sprawdzać obecność acetonu w moczu za pomocą łatwo dostępnego zestawu pasków. Jeżeli mamy gorączkę, cierpimy na jakikolwiek rodzaj infekcji, grypę, anginę, jeśli mamy biegunkę, jesteśmy poddani stresowi, warto sprawdzić obecność acetonu.

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *