Dołącz do nas i pobieraj bezpłatny newsletter

Sposoby dawkowania insuliny

 

Możemy wyróżnić kilka rodzajów insuliny, jak tez sposobów, aby ją podać. Będą się one różniły między sobą przede wszystkim czasem oddziaływania, ale nie tylko tym. Te o pośrednim okresie działania stosowane są bardzo często u osób chorujących na cukrzycę typu drugiego, które stosują także leczenie tabletkami, lekami przeciwcukrzycowymi. Insuliny krótkodziałające przyjmujemy przed posiłkami, łączone są z tymi o pośrednim czasie działania, które stosujemy jeden lub dwa razy w ciągu doby. Zanim zaczniemy używać jakiejkolwiek insuliny, powinniśmy skontaktować się z naszym lekarzem, na własna rękę nie powinniśmy wstrzykiwać sobie nawet niewielkim dawek. Nie powinniśmy także wprowadzać radykalnych zmian, zbyt wielu naraz, bo wtedy nie będziemy w stanie pojąć, co się dzieje z naszym organizmem i co jest tak naprawdę odpowiedzialne za to, że gorzej się czujemy. Zmieniać dawkę powinniśmy tylko jednej insuliny w jednym momencie, na pewno nie obu naraz, w żadnym wypadku. Obserwujmy po tej jednej zmianie nasz organizm, zobaczmy, jak na ową modyfikację reaguje. Jeżeli stężenie glukozy w naszej krwi nie zostało odpowiednio skorygowane, spróbujmy inaczej je uregulować.

Nigdy nie przeprowadzajmy zbyt dużych z mian w dawkach insuliny, bo to nie wpłynie na nasz organizm korzystnie, rozreguluje nasze „cukry” i trudno będzie doprowadzić je do normalnego poziomu. Bezpieczniej jest korygować dawki insuliny stopniowo, przyglądać się wynikom swoich pomiarów. Zastanawiać się i dokładnie przemyśleć, ile insuliny powinniśmy przyjąć. Jeżeli stężenie glukozy we krwi jest zbyt wysokie czy też za niskie, o jednakowej porze dnia, codziennie tak samo warto przyjrzeć się tej regule, zastanowić, z czego to wynika, dlaczego tak się dzieje? Może to oznaczać, że działa jeszcze insulina z poprzedniego zastrzyku. Warto w takim momencie odczekać do kolejnego dnia zanim dokonamy radykalnych zmian w dawkach insuliny. Tak naprawdę nie jest łatwo nauczyć się zmieniać dawki, wymaga to obserwacji naszego organizmu, dobrego poznania go, doświadczenia, które diabetyk nabiera czasem przez wiele, wiele lat, zanim pojmie, jak modyfikować dawkowanie insuliny.

Warto korzystać z pomocy innych osób, przede wszystkim tych wykształconych w kierunku cukrzycy, obeznanych w temacie. Pracownicy poradni diabetologicznej mają o wiele większe doświadczenie w obrębie cukrzycy niż my sami, którzy dopiero co zachorowaliśmy na tę przewlekłą chorobę. To tam, w poradni możemy prosić o pomoc, zadawać pytania, otrzymamy na pewno odpowiedzi, które wiele nam wyjaśnią, wytłumaczą. Mimo regularnej samokontroli nie możemy samodzielnie ustalać dawki insuliny, tylko prowadzić korektę dawki.

Jak podajemy insulinę?


Przygotowujemy zestaw do podawania insuliny, a więc wstrzykiwacz, fiolki z insuliną, igły, środek dezynfekujący. Naturalnie powinniśmy dokładnie umyć ręce pod ciepłą wodą, przygotować wstrzykiwacz z insuliną, jak też miejsce podania jej, powinno być czyste. Insulinę podajemy podskórnie, pod kątem 90 stopni C. Jeżeli tkanka podskórna jest cieńsza niż 10 milimetrów, zmniejszamy kąt podawania do połowy. Aby zapobiec wyciekowi insuliny, policzmy do dziesięciu, zanim wyciągniemy igłę. Miejsca, jakie mamy do wyboru, by podać insulinę to: ramię, uda, brzuch i pośladki. Z poszczególnych miejsc insulina wchłania się z różną szybkością. Często należy zmieniać miejsca podawania insuliny, w ten sposób unikniemy nacieków, zwłóknień, zaników w tkance podskórnej, które ograniczają działanie insuliny.

Oceń:
4
3
Komentarzy 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *